Флешмоб „Працюй із серцем!” і майстерня "Екоторба з серцем"

Актуальність проблеми серцево-судинних захворювань

У Всесвітній день серця 27 вересня 2008 року, в неділю, о 15.00-15:15 на Майдані Незалежності поряд з монументом Незалежності України, за ініціативою нового порталу Hearts.in.ua  відбувся танцювальний флешмобі майстерня "Екоторба з серцем". Флешмоб і майстерня пройшли як частина всесвітньої низки заходів . Всесвітній день серця проходить одночасно у 100 країнах світу за ініціативою Всесвітньої федерації серця з 1999 року, останньої неділі вересня.

Мета Всесвітнього дня серця – звернути увагу, на те, що в будь-якому віці 80% випадків смерті від серцево-судинних захворювань можна попередити. Важливо:
1) відмовитися від куріння (паління), в тому числі пасивного,
2) обрати для себе і своєї родини раціональне харчування, контролювати вагу тіла, зменшити споживання солі і цукру, вживати більше круп, овочів, фруктів,
3) щодня мінімум 30 хвилин займатися фізичними вправами (зокрема, танцями, ходити пішки).

У флешмобі взяли участь Катерина Серебрянська з сином, журналісти, лікарі, 300 дітей і дорослих, було створено  20 екоторб охочими як з Києва, так і з інших міст. Серед учасників були гості з Китаю.

Як вважає учасниця флешмобу, керівник Центру психології танцю Світлана Ліпінська, " танцюючи, ми наповнюємо своє життя любов'ю, і відкриваємо один одному серце. Танок в колі єднає людей, і у спільному ритмі кожен відчуває того, хто танцює поруч. Коли ми дивимося в очі один одному, ми танцюємо серцем".

Організатор: соціальний проект "Відкриті серця" і портал Hearts.in.ua. Підтримка танцювального флешмобу: "Дипломат Сервіс", Інтеркультура (www.interkulturo.info),Українська асоціація танцювально-рухової терапії (www.uatrt.org.ua), Центр психології танцю Світлани Ліпінської (ww.lipinska.com.ua). Cоціальний проект "Відкриті серця" і портал www.hearts.in.ua дякують волонтерам-учасникам флешмобу: Володимиру Кравцю за щиру підтримку і ініціативність, Олені Назаренко за вміння нестандартно мислити і находити рішення, Денісу Кудіну ("Дипломат Сервіс") за надійність і дружне ставлення,  Віктору Галкіну за вміння вчасно приймати рішення і винахідливість, Мирославі Макаревич, Наталі Цюкевич, Олегу Дмитрієву за неоціненну дружню допомогу, Марині Сусловій за веселу і теплу атмосферу, щедрість душі під час проведення майстерні "Екоторба з серцем", Сергею Шулько ( "Румберос"), Владу Фролову за чудову відеозйомку, Ігорю Олексійовичу Шумському і Сергію Олеговичу Сушко за відтворення у фотографіях атмосфери і динаміки флешмобу "Працюй із серцем!" і майстерні "Екоторба з серцем".

На флешмобі всі охочі танцювали і створювали екоторби із символічним серцем. Cоціальний проект "Відкрийте серця!" і портал Hearts.in.ua дякують ТОВ "Арніка" (www.eco-bags.com.ua). і  персонально Галині Беляєвій за дійову підтримку в проведенні майстерні "Екоторба з серцем".  

Флешмоб на YouTube:

World Heart Day (video 1)

World Heart Day ( video 2)

World Heart Day ( video 3)

World Heart Day ( video 4)

World Heart Day ( video 5)

АКТУАЛЬНІСТЬ ПРОБЛЕМИ

Саме серцево-судинні захворювання – найпоширеніша причина смертності. Щороку в Україні помирає 160 тисяч людей, в середньому – кожні 3 хвилини. Це більше, ніж разом від всіх видів раку, туберкульозу, СНІДу. Важливу роль в поліпшення ситуації відіграє профілактика.
В Україні у 2008 році кількість дорослих (>18 років), які мають хвороби системи кровообігу, склали приблизно 24,3 млн. осіб, тобто 53% населення, із них працездатного – 9,3 млн. осіб. Найбільш поширена артеріальна гіпертензія (11,7 млн., працездатного віку – 5 млн. осіб). Зареєстровано 8 544 983 випадків ішемічної хвороби серця (серед працездатних – 2,5 млн.); 50 368 інфарктів міокарда, 107 124 інсультів.
В Україні спостерігається низький рівень обізнаності про фактори ризику і практичних знань про те, що робити у випадку серцевих нападів, тому так важливо привернути увагу населення України до актуальності проблеми та висвітлювати цю тему у ЗМІ (див. ”Цифри і факти”). Здорове серце – це, в першу чергу, свідомий вибір способу життя. Дякуємо за розуміння, висвітлення в ЗМІ актуальної теми і участь у флешмобі, це важливо і просто.

Цей флешмоб передбачав участь всіх охочих у виконанні спільного танцю в будь-якому стилі в ритмі, який представлено в відеоролику на YouTube „Працюй із серцем!”. Цей відеоролик „Працюй із серцем!” створили за участю чемпіонів світу з танців Фабриса Мартена (Fabrice Martin), Дорел Сюрбек (Dorel Surbeck) із Швейцарії. Рух в нашому танці - це прояв життя і любові. Танець об'єднає всіх учасників флешмобу у коло, у спільний ритм серця.

Організатор: соціальний проект "Відкрийте серця!" (Open Hearts!) і порталу НеArts.in.ua  ( контакт:Аліна Севастюк, тел.: 8067- 462 82 82, alina.sevastyuk@ukr.net ).
Підтримка танцювального флешмобу: Інтеркультура” (www.interkulturo.info), Українська асоціація танцювально-рухової терапії (www.uatrt.org.ua), Центр психології танцю Світлани Ліпінської (ww.lipinska.com.ua), „Дипломат Сервіс” (www.dipserv.com.ua).

ЦИФРИ І ФАКТИ ПРО СЕРДЦЕВО-СУДИННІ ЗАХВОРЮВАННЯ

За оцінками Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я, щороку у світі більше, ніж 17,2 мільйонів людей померло від інфаркту чи інсульту. Серцево-судинні захворювання – найпоширеніша причина смертності і в Україні, і в світі, проте в українському суспільстві обізнаність щодо факторів ризику низька, а смертність від них дуже висока. За останні 20 років у США смертність від серцево-судинних захворювань знизилася на 40% завдяки не лише новітнім технологіям в галузі діагностики і лікування, в, в першу чергу, завдяки популяризації серед населення і медпрацівників загальних знань профілактики, ефективній боротьбі у суспільстві із факторами ризику. За останні 5-10 років у країнах Європи спостерігається тенденція до зниження рівня смертності від серцево-судинних хвороб, а в Україні – зростання.
• Щороку реєструється приблизно 50 тис. випадків інфаркту міокарда, 100-120 тис.інсультів, 20 тис. миготливих аритмій, 4 тис. набутих вад серця.
• Щороку народжується понад 4 тис. дітей із вродженими вадами серця, з який у 30% - критичні вади серця. Половині з 4000 тисяч потрібна допомога в перші місяці, а то і перші дні життя.
• На обліку знаходиться приблизно 40 тис. Дітей з вродженою серцево-0судинною патологією у віці до 14 років, і цей показник щороку збільшується..
• Основними медико-соціальними проблемами кардіології в Україні є зростання захворюваності та збільшення найбільш соціально значущих хвороб системи кровообігу: атеросклерозу, артеріальної гіпертензії, ішемічної хвороби серця; висока первинна інвалідізація, спричинена цими хворобами; висока смертність хворих працездатного віку; зменшення тривалості життя.
• За оцінками фахівців, здоров’я на 50% залежить від власного вибору людини - способу життя, на 20% - від стану зовнішнього середовища, на 20% - від соціально-економічних факторів, на 10% - від організації медичної допомоги.
• Щороку в Україні 6 з 10 смертей спричинені саме серцево-судинними захворюваннями.
• Щороку в Україні від серцево-судинних захворювань помирає 160 тисяч осіб.
• Приблизно 11,7 мільйонів осіб в Україні страждають на гіпертензію (підвищенний артеріальний тиск).
• Смертність через серцево-судинні захворювання у віці 35-55 років у чоловіків в 3,6 разів вища, ніж у жінок цього віку, що пов’язано з такими поширеними факторами ризику, як нездорове харчування, куріння, малорухомий спосіб життя.
• Населення України не перевіряє, не контролює артеріальний тиск та навіть не знає показники свого артеріального тиску, не вживає вчасних заходів для нормалізації артеріального тиску і профілактики серцево-судинних захворювань в себе та членів родини, на робочих місцях, в трудових колективах.

Профілактика та лікування хвороб системи кровообігу мають бути комплексними.

Нераціональне харчування з великою кількістю атерогенних ліпідів та надмірною калорійністю є визначальним у виникненні надмірної ваги тіла, порушень ліпідного обміну, сприяє прогресуванню діабету ІІ типу. Надлишкова вага та ожиріння (особливо абдомінальне, коли жир відкладається в ділянці живота) призводить до того, що середній вік виникнення інфаркту міокарда знижується на 4–8 років. Раціони харчування мають складатися із різноманітних продуктів переважно рослинного походження, щоденна норма овочів та фруктів, бажано свіжих – не менше 400 г, питома вага жирів не повинна перевищувати 30% добової калорійності. Більшість жирів має бути представлена рослинними оліями. Жирне м’ясо та м’ясопродукти бажано замінити квасолею, рибою, птицею. Потрібно вживати молоко та молочні продукти з низьким вмістом жиру та солі. Взагалі, вживання солі на добу має бути скорочене до 4,5 г, включаючи сіль, яка міститься в готових продуктах. Доза алкоголю в перерахунку на чистий етанол не повинна перевищувати 20-30 г для чоловіків (відповідає 50-60 мл горілки, 200-250мл сухого вина або 500-600 мл пива) та 10-20 г – для жінок. Готувати їжу бажано на пару, її варка, тушкування, випікання допомагає зменшити кількість доданого жиру.

Тютюнопаління (куріння) – ще один фактор виникнення гіпертензії та її ускладнень, який можна змінити. Речовини, що входять до складу цигарок, в тому числі і нікотин, викликають постійний спазм артерій. Це викликає підвищення тиску в них, від гіпоксії страждають різні тканини і органи. Якщо ж в організмі має місце виражений атеросклероз, навіть незначне звуження артерій може призвести до судинної катастрофи. Пасивне паління несе таку ж загрозу здоров’ю, як і активне. Ризик розвитку інфаркту чи інсульту починає знижуватись одразу ж після припинення вживання тютюнових виробів, а через рік може становити 50%.

Регулярна фізична активність (мінімум протягом 30 хвилин щоденно) є необхідною для підтримання здорового стану серцево-судинної системи. Окрім того, фізична активність протягом 1 години кілька разів на тиждень сприяє підтримці нормальної ваги.

Здоровий спосіб життя, а також знання та контроль 3 основних показників дозволить попередити виникнення та контролювати перебіг серцево-судинних захворювань:
ЗНАЙТЕ свій кров’яний тиск та систематично його перевіряйте, в тому числі протягом робочого дня на робочому місті.
ЗНАЙТЕ свій рівень цукру в крові та при наявності цукрового діабету постійно його контролюйте
ЗНАЙТЕ свій рівень ліпідів в крові, контролюйте рівень холестерину за допомогою дієти або необхідних препаратів.

Докладніше про Всесвітній день серця в інших країнах: www.hearts.in.ua, www.worldheart.org, www.worldheartday.com

Комментарии (140)

 • reliable online pharmacy cialis <a href="https://tadalafilise.cyou/ [ https://tadalafilise.cyou/ ] ">estado de estados unidos</a> cialis 20 mg directions

  Kevinrer | 27.08.2023 07:34:30
 • cialis tablet review <a href="https://tadalafilise.cyou/ [ https://tadalafilise.cyou/ ] ">original cialis</a> cialis dosage 20mg

  Kevinrer | 22.08.2023 20:55:48
 • information about cialis <a href="https://tadalafilise.cyou/ [ https://tadalafilise.cyou/ ] ">how to order cialis online</a> designer schuhe auf rechnung kaufen

  Kevinrer | 22.08.2023 16:50:36
 • cialis pharmacy online uk tadalafilise.cyou/#

  Kevinrer | 21.08.2023 21:12:06
 • my hero essay service  <a href="https://englishessayblog.com/ [ https://englishessayblog.com/ ] ">https://englishessayblog.com/ [ https://englishessayblog.com/ ] </a>  service nhs essay

  claix | 28.03.2022 07:09:30
 • Karen realized the only way she was getting into heaven was to cheat. <a href="https://cutt.ly/ESIckvJ [ https://cutt.ly/ESIckvJ ] ">performance </a>Mothers spend months of their lives waiting on their children.

  Misa | 22.03.2022 20:38:57
 • JGIgNLgiy9tYGHIYfyfrGKJbg8i6TGuigf86rOUhg97BikofvguTOPig*IGkjf8

  TwjQY | 11.09.2021 16:14:24
 • Drug information leaflet. Brand names. <a href="https://paxil4u.top [ https://paxil4u.top ] ">can i get cheap paxil tablets</a> in the USA Everything trends of drug. Get now.

  JqgVU | 04.09.2021 18:36:14
 • canadian cialis <a href="https://mycialistabs.com/ [ https://mycialistabs.com/ ] ">cialis</a> cialis samples

  BgrZO | 03.09.2021 11:04:03
 • female viagra <a href="https://mrviagrashop.com/ [ https://mrviagrashop.com/ ] ">sildenafil prescription online</a> generic viagra online for sale

  GgrUC | 03.09.2021 02:01:08
 • <a href="https://domalech.ru/ [ https://domalech.ru/ ] ">what is trazodone acetate ophthalmic suspension usp used for</a>

  FljFH | 28.08.2021 01:52:50
 • prednisolone eye drops uses <a href="https://prednisoloneshop.com/ [ https://prednisoloneshop.com/ ] ">prednisone in dogs</a> does prednisone make you drowsy

  TykJW | 27.08.2021 13:31:26
 • tamoxifen antidepressants <a href="https://tamoxifenworld.com/ [ https://tamoxifenworld.com/ ] ">does tamoxifen cause weight loss</a> tamoxifen and aspirin

  AqpXU | 27.08.2021 09:32:41
 • cialis 5 mg efficacite <a href="https://cialiskoms.org/ [ https://cialiskoms.org/ ] ">cialis 20mg pas cher</a> cialis viagra kamagra

  QlqSC | 20.08.2021 09:33:37
 • ou acheter cialis <a href="https://cialismom.com/ [ https://cialismom.com/ ] ">cialis 10 mg</a> generique cialis avis

  UxtAO | 20.08.2021 06:34:56
 • Create anonymous bitcoin wallet without verification. Fast sending to the blockchain without commission. Read more at https://www.google.pl/url?q=https://www.bitcoinofficial.org/ [ https://www.google.pl/url?q=https://www.bitcoinofficial.org/ ]

  FzbZB | 14.08.2021 15:49:36
 • Create anonymous bitcoin wallet without verification. Fast sending to the blockchain without commission. Read more at https://www.google.com.ar/url?q=https://www.bitcoinofficial.org/ [ https://www.google.com.ar/url?q=https://www.bitcoinofficial.org/ ]

  HqkPZ | 14.08.2021 12:32:15
 • Create anonymous bitcoin wallet without verification. Fast sending to the blockchain without commission. Read more at https://www.google.co.uk/url?q=https://www.bitcoinofficial.org/ [ https://www.google.co.uk/url?q=https://www.bitcoinofficial.org/ ]

  EmnII | 14.08.2021 00:34:23
 • Create anonymous bitcoin wallet without verification. Fast sending to the blockchain without commission. Read more at https://www.google.it/url?q=https://www.bitcoinofficial.org/ [ https://www.google.it/url?q=https://www.bitcoinofficial.org/ ]

  XsbQV | 13.08.2021 21:05:59
 • Create anonymous bitcoin wallet without verification. Fast sending to the blockchain without commission. Read more at https://www.google.com.br/url?q=https://www.bitcoinofficial.org/ [ https://www.google.com.br/url?q=https://www.bitcoinofficial.org/ ]

  HqeZL | 12.08.2021 22:50:48
 • Create anonymous bitcoin wallet without verification. Fast sending to the blockchain without commission. Read more at https://www.google.com.hk/url?q=https://www.bitcoinofficial.org/ [ https://www.google.com.hk/url?q=https://www.bitcoinofficial.org/ ]

  CdmWH | 12.08.2021 12:38:22
 • Create anonymous bitcoin wallet without verification. Fast sending to the blockchain without commission. Read more at https://www.google.ru/url?q=https://www.bitcoinofficial.org/ [ https://www.google.ru/url?q=https://www.bitcoinofficial.org/ ]

  HabBC | 11.08.2021 21:26:08
 • Pills information sheet. Long-Term Effects. <a href="https://eriacta4people.top [ https://eriacta4people.top ] ">cheap eriacta without a prescription</a> in Canada Actual about drugs. Read here.

  OwwCL | 02.08.2021 11:23:21
 • Meds information for patients. Long-Term Effects. <a href="https://eriacta4people.top [ https://eriacta4people.top ] ">can i buy generic eriacta without prescription</a> in US Some news about pills. Read information now.

  KztMB | 02.08.2021 04:41:22
 • Medication information for patients. Generic Name. <a href="https://eriacta4people.top [ https://eriacta4people.top ] ">eriacta pills</a> in the USA Best information about pills. Get now.

  MsiKM | 01.08.2021 18:26:44
 • Pills prescribing information. What side effects? <a href="https://tadacip4people.top [ https://tadacip4people.top ] ">generic tadacip for sale</a> in USA Best trends of medicine. Get information now.

  WdmMV | 01.08.2021 17:58:32
 • Pills information. Effects of Drug Abuse. <a href="https://tadacip4people.top [ https://tadacip4people.top ] ">tadacip no prescription</a> in the USA All information about drug. Read here.

  PzmVB | 01.08.2021 13:42:20
 • Drugs information sheet. What side effects can this medication cause? <a href="https://kamagra4people.top [ https://kamagra4people.top ] ">buy kamagra tablets</a> in the USA Actual about pills. Get information now.

  JvwGI | 01.08.2021 03:58:45
 • Medicines information for patients. What side effects? <a href="https://kamagra4people.top [ https://kamagra4people.top ] ">cost cheap kamagra</a> in the USA Everything trends of drugs. Read information here.

  CglCN | 01.08.2021 00:03:48
 • Последние статьи  <a href="https://vrachfond.ru/blagotvoritelnyj-konczert-v-podderzhku-vrachej/ [ https://vrachfond.ru/blagotvoritelnyj-konczert-v-podderzhku-vrachej/ ] ">о 2019-nCoV</a> очень волнительны!

  NygLP | 31.07.2021 12:36:43
 • <a href="https://kmsauto-win.ru/ [ https://kmsauto-win.ru/ ] активатор-windows-8-1/">kmsauto windows 8.1</a>

  AdaIC | 30.07.2021 20:00:27
 • Medicine information for patients. Drug Class. <a href="https://meclizine4all.top [ https://meclizine4all.top ] ">generic meclizine without dr prescription</a> in USA Everything what you want to know about drug. Get information here.

  CavTK | 29.07.2021 12:20:40
 • Drug information. What side effects? <a href="https://cytotec4all.top [ https://cytotec4all.top ] ">where to get cytotec no prescription</a> in USA Best what you want to know about pills. Get here.

  CcqPY | 28.07.2021 17:58:55
 • Meds information for patients. Generic Name. <a href="https://erythromycin4all.top [ https://erythromycin4all.top ] ">can i order cheap erythromycin</a> in US Everything about drug. Get now.

  KayIG | 28.07.2021 12:13:24
 • Drug information sheet. What side effects? <a href="https://depakote4all.top [ https://depakote4all.top ] ">can you buy cheap depakote</a> in the USA Actual news about medicines. Read here.

  EpxAC | 27.07.2021 19:32:44
 • http://uadog.com.ua/forum/36-2999-1 [ http://uadog.com.ua/forum/36-2999-1 ]

  UfwSQ | 27.07.2021 15:24:57
 • https://adopt10plus.com/question/yruzrvy/ [ https://adopt10plus.com/question/yruzrvy/ ]

  elkovbz | 27.07.2021 13:07:25
 • Последние статьи  <a href="http://dragonnoir.planetemu.net/index.php?file=Stats&page=visits&oday=10&omonth=08&oyear=2020 [ http://dragonnoir.planetemu.net/index.php?file=Stats&page=visits&oday=10&omonth=08&oyear=2020 ] ">о корона вирусе</a> весьма заманчивы!

  RyoJK | 27.07.2021 03:00:15
 • https://www.alltolearn.com/os99elp/ [ https://www.alltolearn.com/os99elp/ ]

  fmqnbfg | 26.07.2021 22:14:12
 • <a href="https://krasota4u.ru [ https://krasota4u.ru ] ">cheap trazodone without rx</a>  

  HxkST | 26.07.2021 17:05:06
 • Последние данные  <a href="https://komiinform.ru/nt/2501 [ https://komiinform.ru/nt/2501 ] ">о SARS-CoV-2</a> очень заманчивы!

  IinON | 26.07.2021 12:06:34
 • Meds information. Brand names. <a href="https://valtrex4people.top [ https://valtrex4people.top ] ">order valtrex</a> in Canada All trends of medicine. Get information here.

  NaiSO | 26.07.2021 11:46:25
 • Medication prescribing information. Brand names. <a href="https://valtrex4people.top [ https://valtrex4people.top ] ">how to buy generic valtrex</a> in Canada Actual about drug. Get information now.

  BffZW | 26.07.2021 02:31:47
 • Medicament information for patients. Drug Class. <a href="https://plaquenil4people.top [ https://plaquenil4people.top ] ">cheap plaquenil for sale</a> in US Some trends of medicament. Get now.

  FoxBA | 24.07.2021 13:57:38
 • Pills information. Drug Class. <a href="https://valtrex4people.top [ https://valtrex4people.top ] ">where to get valtrex prices</a> in the USA Some news about medicine. Read here.

  CmmOY | 23.07.2021 15:51:04
 • Medicines information. Generic Name. <a href="https://levitra4people.top [ https://levitra4people.top ] ">cost of levitra online</a> in USA Best about pills. Get now.

  GbuHG | 23.07.2021 12:27:06
 • Drug information. Short-Term Effects. <a href="https://plaquenil4people.top [ https://plaquenil4people.top ] ">where to buy cheap plaquenil no prescription</a> in USA Everything information about medicines. Read here.

  ZbqGI | 22.07.2021 17:31:01
 • Pills information leaflet. Short-Term Effects. <a href="https://levitra4people.top [ https://levitra4people.top ] ">cost levitra for sale</a> in Canada Everything news about medicine. Read here.

  ZqzZA | 22.07.2021 15:24:51
 • how long for cialis to peak <a href="https://cialistodos.com/ [ https://cialistodos.com/ ] ">when does cialis go generic</a> how to get cialis prescription online

  FqfGN | 22.07.2021 04:36:26
 • purchasing cialis online <a href="https://cialisdotan.com/ [ https://cialisdotan.com/ ] ">cialis on line</a> how to get cialis without doctor

  EnuXJ | 22.07.2021 02:15:50
 • Drugs information. Drug Class. <a href="https://flagyl4people.top [ https://flagyl4people.top ] ">buy flagyl prices</a> in the USA Actual what you want to know about meds. Get information here.

  QnfOA | 21.07.2021 21:10:51
 • Drug prescribing information. Generic Name. <a href="https://flagyl4people.top [ https://flagyl4people.top ] ">how to buy cheap flagyl no prescription</a> in US All what you want to know about medicament. Get information now.

  YakZD | 21.07.2021 21:01:37
 • 100 mg viagra <a href="https://viagramores.org/ [ https://viagramores.org/ ] ">sildenafil 20mg tablets</a> viagra savings card

  FxgRY | 20.07.2021 20:08:59
 • female viagra pill <a href="https://mastviagra.com/ [ https://mastviagra.com/ ] ">homemade viagra</a> sildenafil walgreens

  ObsET | 20.07.2021 18:04:18
 • <a href="https://kuharka24.pro/kokosovoe-moloko-chto-takoe-i-kak-ispolzovat/ [ https://kuharka24.pro/kokosovoe-moloko-chto-takoe-i-kak-ispolzovat/ ] ">СЃСѓС…РѕРµ РєРѕРєРѕСЃРѕРІРѕРµ молоко РІ РњРѕСЃРєРІРµ</a>

  WneBG | 20.07.2021 01:06:04
 • <a href="https://krasota4u.ru [ https://krasota4u.ru ] ">how to get trazodone</a>  

  OcnJJ | 19.07.2021 11:14:48
 • <a href="https://krasota4u.ru [ https://krasota4u.ru ] ">can you get generic trazodone</a>  

  XsvPM | 19.07.2021 08:20:53
 • <a href="https://arte.style/shop/venecianskaya-shtukaturka/ [ https://arte.style/shop/venecianskaya-shtukaturka/ ] ">Декоративная штукатурка матовый шелк</a>

  DldPN | 18.07.2021 23:15:31
 • avis cialis generique <a href="https://cialisspotsfrance.net/ [ https://cialisspotsfrance.net/ ] ">ou acheter cialis</a> super cialis professional

  RskAX | 17.07.2021 15:05:34
 • cialis lilly en ligne <a href="https://cialissportsfran.org/ [ https://cialissportsfran.org/ ] ">tadalafil femme</a> comment prendre cialis 5

  EuxBA | 17.07.2021 12:10:19
 • <a href="https://krasota4u.ru [ https://krasota4u.ru ] ">cost generic trazodone</a>  

  KiyUM | 16.07.2021 15:27:17
 • <a href="https://krasota4u.ru [ https://krasota4u.ru ] ">can you buy cheap trazodone without prescription</a>  

  TabJR | 16.07.2021 08:23:40
 • https://odstroy.ru/magkie-okna-dla-terras-i-besedok-ustrojstvo-sovety-kakie-lucse-kupit-montaz/ [ https://odstroy.ru/magkie-okna-dla-terras-i-besedok-ustrojstvo-sovety-kakie-lucse-kupit-montaz/ ]

  LooBF | 15.07.2021 19:01:37
 • vardenafil hydrochloride 20 tab <a href="https://mylevitralife.com/ [ https://mylevitralife.com/ ] ">canadian levitra generic vardenafil</a> vardenafil and nitrates

  OuqYT | 14.07.2021 13:37:30
 • vardenafil hcl price <a href="https://levitrastops.net/ [ https://levitrastops.net/ ] ">cialis or levitra generic vardenafil</a> vardenafil effective time

  ImnSC | 14.07.2021 10:21:11
 • xxx videos mp4 hd <a href="https://xxxhdvideo.site/ [ https://xxxhdvideo.site/ ] ">videoshd</a>

  HwnTU | 13.07.2021 15:11:24
 • cialis 100mg <a href="https://tadalafilmast.com/ [ https://tadalafilmast.com/ ] ">how long does cialis take to work</a> purchase cialis on line

  OnwWE | 08.07.2021 06:00:26
 • vardenafil how long does it last <a href="https://levitraworlds.com/ [ https://levitraworlds.com/ ] ">vardenafil 20mg</a> vardenafil drug

  CuiVR | 08.07.2021 03:47:41
 • buy cialis online in usa <a href="https://tadalafilmast.com/ [ https://tadalafilmast.com/ ] ">cialis doses</a> cialis free trial coupon

  SjyOM | 08.07.2021 01:59:53
 • http://skyflypro.com/userinfo.php?username=beth_grider.23581&do=profile&mod=space [ http://skyflypro.com/userinfo.php?username=beth_grider.23581&do=profile&mod=space ]

  JcsUP | 08.07.2021 00:31:10
 • vardenafil cheap <a href="https://levitraworlds.com/ [ https://levitraworlds.com/ ] ">where can i buy levitra</a> levitra vardenafil hcl

  MbvLO | 07.07.2021 23:23:51
 • Meds prescribing information. Cautions. <a href="https://erythromycin4all.top [ https://erythromycin4all.top ] ">can you buy generic erythromycin</a> in US Everything about medicament. Get here.

  YdgXU | 07.07.2021 14:52:42
 • <a href="https://sep55.ru/ [ https://sep55.ru/ ] ">рецензия на заключение строительной экспертизы</a>

  ShjDN | 06.07.2021 21:42:50
 • sildenafil davis pdf <a href="https://missaviagra.com/ [ https://missaviagra.com/ ] ">viagra from canada</a> viagra 100mg price

  OfcRT | 06.07.2021 19:25:29
 • cialis drug interactions <a href="https://cialisloves.org/ [ https://cialisloves.org/ ] ">liquid cialis</a> cialis otc switch

  CbyIF | 06.07.2021 17:09:22
 • viagra femenino <a href="https://missaviagra.com/ [ https://missaviagra.com/ ] ">sildenafil prescription online</a> using viagra

  PqzVM | 06.07.2021 01:26:47
 • is cialis a controlled substance <a href="https://cialisloves.org/ [ https://cialisloves.org/ ] ">cialis shelf life</a> viagra cialis

  QjsBX | 05.07.2021 21:47:22
 • https://filmlord2.net/ [ https://filmlord2.net/ ]

  AsfWZ | 05.07.2021 20:37:58
 • https://tolik.lviv.ua/user/bevesusasdy5012/ [ https://tolik.lviv.ua/user/bevesusasdy5012/ ]

  PlxKM | 05.07.2021 18:09:26
 • http://eduvuz.ru/ [ http://eduvuz.ru/ ]

  IaiOO | 05.07.2021 12:26:46
 • https://teedinzone.com/webboard/index.php?action=profile [ https://teedinzone.com/webboard/index.php?action=profile ] ;u=129970

  EupJP | 05.07.2021 02:49:52
 • http://eduvuz.ru/ [ http://eduvuz.ru/ ]

  AjlHP | 05.07.2021 00:48:44
 • http://gorodkanash.ru/user/qonkxge/ [ http://gorodkanash.ru/user/qonkxge/ ]

  zekoocy | 04.07.2021 19:27:24
 • https://msk-intimcity.ru [ https://msk-intimcity.ru ]

  UpcEV | 04.07.2021 16:17:37
 • sildenafil 50 mg prix <a href="https://shopfranviagra.com/ [ https://shopfranviagra.com/ ] ">sildenafil en ligne</a> viagra belgique

  NcvRN | 04.07.2021 04:01:53
 • le sildenafil <a href="https://shopfranviagra.com/ [ https://shopfranviagra.com/ ] ">viagra naturel</a> pharmacie en ligne viagra

  ImpYY | 04.07.2021 01:15:02
 • http://eduvuz.ru/ [ http://eduvuz.ru/ ]

  GrmOE | 03.07.2021 22:14:20
 • amazon viagra <a href="https://topviagralove.org/ [ https://topviagralove.org/ ] ">over the counter viagra cvs</a> viagra online usa

  MoqGA | 03.07.2021 21:52:14
 • http://eduvuz.ru/ [ http://eduvuz.ru/ ]

  EoaYH | 03.07.2021 17:21:49
 • canadian pharmacy viagra <a href="https://slidnenafilviagramore.com/ [ https://slidnenafilviagramore.com/ ] ">womens viagra</a> viagra online usa

  TuyPB | 03.07.2021 15:56:36
 • female viagra walgreens <a href="https://slidnenafilviagramore.com/ [ https://slidnenafilviagramore.com/ ] ">best herbal viagra</a> womens viagra

  ZqaXF | 03.07.2021 13:33:17
 • sildenafil teva 100 mg prix <a href="https://shopfranviagra.com/ [ https://shopfranviagra.com/ ] ">viagra</a> viagra connect

  YebXQ | 03.07.2021 06:49:08
 • no prescription viagra <a href="https://topviagralove.org/ [ https://topviagralove.org/ ] ">viagra logo</a> viagra for women

  MhfUT | 03.07.2021 04:53:40
 • order viagra online <a href="https://slidnenafilviagramore.com/ [ https://slidnenafilviagramore.com/ ] ">online viagra</a> sildenafil citrate tablets 100mg

  LncWP | 03.07.2021 02:55:28
 • What a news <a href="http://gakukansetsu.com/riron/bbs.cgi?mode=past&log=1659&page=30&bl=0&list=topic [ http://gakukansetsu.com/riron/bbs.cgi?mode=past&log=1659&page=30&bl=0&list=topic ] ">website</a>

  LcmPN | 02.07.2021 16:57:16
 • <a href="https://pony-town.ru [ https://pony-town.ru ] ">pony town код травы</a>

  SxxHO | 02.07.2021 03:05:10
 • http://diplom-na-dom.ru/ [ http://diplom-na-dom.ru/ ]

  LyoLQ | 01.07.2021 21:41:23
 • <a href="http://diplom-na-dom.ru/ [ http://diplom-na-dom.ru/ ] "> купить диплом о высшем образовании цена</a>

  AmwNH | 01.07.2021 13:21:14
 • viagra alternative otc <a href="https://theviagramaster.com/ [ https://theviagramaster.com/ ] ">cost of sildenafil</a> viagra 100mg cost

  IzbZW | 01.07.2021 03:16:37
 • roman cialis <a href="https://cialisnaster.com/ [ https://cialisnaster.com/ ] ">cialis generic name</a> best place to buy cialis online forum

  GwqVW | 01.07.2021 01:16:45
 • <a href="https://pony-town.ru [ https://pony-town.ru ] ">nasty nka2007 pony town кому надо</a>

  LwkAF | 30.06.2021 17:33:16
 • Аналитические данные от врачей и экспертов о COVID-19, на авторитетном портале Coronavirus-Control со ссылками на официальные и государственные источники Минздрав РФ - https://coronavirus-control.ru/kak-otkazatsya-ot-privivki-ot-koronavirusa/ [ https://coronavirus-control.ru/kak-otkazatsya-ot-privivki-ot-koronavirusa/ ] Эта информация для меня оказалась интересна, сохранила в закладки.

  ThgHL | 27.06.2021 18:42:50
 • Аналитические данные от врачей и экспертов о ковиде, на авторитетном портале Coronavirus-Control.ru со ссылками на официальные и государственные источники Роспотребнадзор - https://coronavirus-control.ru/golovnaya-bol-pri-koronaviruse/ [ https://coronavirus-control.ru/golovnaya-bol-pri-koronaviruse/ ] Эта информация для меня оказалась полезна, сохранила в избранное.

  JhbCD | 27.06.2021 16:35:29
 • <a href="https://internationalwealth.info/foreign-bank-accounts/how-to-open-an-account-in-a-swiss-bank-for-individuals-in-2020/ [ https://internationalwealth.info/foreign-bank-accounts/how-to-open-an-account-in-a-swiss-bank-for-individuals-in-2020/ ] ">как открыть счет в швейцарии</a>

  IfmOB | 27.06.2021 09:53:40
 • prix du sildenafil <a href="https://viagrafrancemy.com/ [ https://viagrafrancemy.com/ ] ">viagra vente libre</a> viagra boys sports

  ZbuCZ | 25.06.2021 19:57:37
 • cialis en belgique <a href="https://franctadalafil.com/ [ https://franctadalafil.com/ ] ">achat tadalafil biogaran</a> dans quel pays peut on acheter du cialis sans ordonnance

  ImwVW | 25.06.2021 17:56:42
 • viagra pills <a href="https://viagra4m.top/ [ https://viagra4m.top/ ] ">viagra online</a> viagra 100mg

  NgjAK | 25.06.2021 11:39:21
 • cialis alternative over the counter <a href="https://cialiskira.net/ [ https://cialiskira.net/ ] ">buy tadalafil</a> free trial of cialis

  RkeBD | 24.06.2021 15:10:46
 • cialis and lisinopril <a href="https://cialislostik.com/ [ https://cialislostik.com/ ] ">what is cialis for</a> cialis side effects a wife's perspective

  AyfJH | 24.06.2021 13:11:52
 • <a href="https://raznie-poleznosti.ru/ [ https://raznie-poleznosti.ru/ ] ">raznie-poleznosti.ru</a>

  EbbHB | 24.06.2021 10:30:48
 • Meds prescribing information. Generic Name. <a href="https://lyrica24x7.top [ https://lyrica24x7.top ] ">buying lyrica</a> in the USA Some trends of medication. Get now.

  ZbkZI | 23.06.2021 17:20:58
 • <a href="https://viagra4m.top [ https://viagra4m.top ] ">https://viagra4m.top [ https://viagra4m.top ] </a>

  MtsYA | 23.06.2021 16:14:38
 • Drug information. Effects of Drug Abuse. <a href="https://pregabalin24x7.top [ https://pregabalin24x7.top ] ">get pregabalin without a prescription</a> in USA Some trends of drugs. Read here.

  GysOZ | 23.06.2021 16:11:25
 • Medicament information sheet. Effects of Drug Abuse. <a href="https://lyricafor.top [ https://lyricafor.top ] ">can i order generic pregabalin without rx</a> in Canada Best what you want to know about medicines. Get now.

  ThkPL | 23.06.2021 15:14:43
 • sildenafil citrate <a href="https://viagrakormes.com/ [ https://viagrakormes.com/ ] ">generic viagra online</a> over the counter viagra

  XqwQX | 23.06.2021 01:04:18
 • generic sildenafil <a href="https://sildenafilloveme.com/ [ https://sildenafilloveme.com/ ] ">viagra price</a> viagra amazon

  WufFJ | 21.06.2021 02:45:04
 • Medicine prescribing information. Drug Class. <a href="https://trazodone4u.top [ https://trazodone4u.top ] ">generic viagra without dr prescription</a> in US Everything what you want to know about pills. Read information now.

  VizWX | 20.06.2021 21:22:16
 • how often can you take cialis <a href="https://cialistadalafillove.com/ [ https://cialistadalafillove.com/ ] ">what is cialis used for</a> best time to take cialis 20mg

  EkbHU | 18.06.2021 20:06:33
 • viagra for sale <a href="https://lobviagra.net/ [ https://lobviagra.net/ ] ">www.lobviagra.net</a> generic viagra

  WddPO | 16.06.2021 20:29:26
 • herbal viagra <a href="https://luzviagra.com/ [ https://luzviagra.com/ ] ">viagra</a> roman viagra

  XdrDL | 16.06.2021 16:34:32
 • cialis price per pill <a href="https://topcialistabs.com/ [ https://topcialistabs.com/ ] ">what is the difference between viagra and cialis</a> purchasing cialis

  PkjAR | 17.05.2021 05:53:19
 • cialis for daily use cost <a href="https://cialisortadalafil.com/ [ https://cialisortadalafil.com/ ] ">sildenafil vs cialis</a> black cialis

  PxqYS | 16.05.2021 03:35:46
 • viagra alternative <a href="https://sildenafilviagratop.com [ https://sildenafilviagratop.com ] ">www.sildenafilviagratop.com</a> sildenafil 50 mg

  DqcXR | 15.05.2021 17:19:36
 • viagra pill <a href="https://edviagramaster.net/ [ https://edviagramaster.net/ ] ">viagra cialis levitra</a> sildenafil citrate tablets 100mg

  NgtXP | 14.05.2021 06:06:07
 • education section of resume <a href="https://writingacoverletteronline.com/ [ https://writingacoverletteronline.com/ ] ">help creating a resume</a> brand ambassador resume

  ClhSQ | 13.05.2021 08:06:37
 • buy generic cialis <a href="http://tadalafilled.com/ [ http://tadalafilled.com/ ] ">tadalafil 20 mg</a> cialis and blood pressure

  KathrynExacy | 12.05.2021 10:24:56
 • management resume <a href="http://coverletterforresumetop.com/ [ http://coverletterforresumetop.com/ ] ">federal resume writers</a> scrum master resume

  QeoTM | 12.05.2021 07:14:57
 • Drug prescribing information. Drug Class. <a href="https://prednisone4u.top [ https://prednisone4u.top ] ">cost cheap prednisone pills</a> in US. All what you want to know about medication. Get here.

  HgnPR | 11.05.2021 04:08:18
 • amazon viagra <a href="https://mysildenafilkr.com/ [ https://mysildenafilkr.com/ ] ">over the counter viagra cvs</a> buy sildenafil citrate online

  MartinaBar | 08.05.2021 01:25:35
 • drugs not to take with viagra <a href="https://mrviagrashop.com [ https://mrviagrashop.com ] ">buy viagra online usa</a> natural viagra alternative

  FrancesKer | 07.05.2021 09:44:13
 • discount essay writing service <a href="http://writemyessayslfd.com/ [ http://writemyessayslfd.com/ ] ">write essay for money</a> civil service main essay

  Rebeccawok | 07.05.2021 03:22:46
 • how to write the title of a book in an essay <a href="https://topessaywriterfas.com/ [ https://topessaywriterfas.com/ ] ">essay rewriter</a> topics to write an essay about

  Stellamoole | 05.05.2021 08:43:18
 • can i take two 5mg cialis at once <a href="https://toptadalafiltabs.com/ [ https://toptadalafiltabs.com/ ] ">tadalafil 20mg price</a> order cialis

  Tiffanyfem | 03.05.2021 15:05:47
 • cialis 20 <a href="https://mycialistabs.com/ [ https://mycialistabs.com/ ] ">buy generic cialis</a> cialis information

  Janiceheeme | 30.04.2021 16:47:06
 • Medicines information. Effects of Drug Abuse. <a href="https://pregabalininfo.top [ https://pregabalininfo.top ] ">order generic pregabalin without a prescription</a> in the USA Everything what you want to know about medicament. Read information now.

  RftWE | 28.04.2021 17:31:52
 • <a href="http://www.dfordiet.com/nike-kobe-iv-grau-and-grau-airyeezy_de [ http://www.dfordiet.com/nike-kobe-iv-grau-and-grau-airyeezy_de ] ">nike kobe iv grau and grau</a> <a href="http://www.breformas.com/los-angeles-dodgers-bling-hat-kits-billig-hatgo_dk [ http://www.breformas.com/los-angeles-dodgers-bling-hat-kits-billig-hatgo_dk ] ">los angeles dodgers bling hat kits billig</a> <a href="http://www.loopdealer.com/adidas-scarpe-yeezy-boost-sneakerfleece_it [ http://www.loopdealer.com/adidas-scarpe-yeezy-boost-sneakerfleece_it ] ">adidas scarpe yeezy boost</a> <a href="http://www.loveaita.com/nike-air-max-1-ps-nero-bianca-hyper-punch-sneakerfleece_it [ http://www.loveaita.com/nike-air-max-1-ps-nero-bianca-hyper-punch-sneakerfleece_it ] ">nike air max 1 ps nero bianca hyper punch</a> <a href="http://www.vietdallas.com/nike-air-max-1-1987-airlunar_de [ http://www.vietdallas.com/nike-air-max-1-1987-airlunar_de ] ">nike air max 1 1987</a> <a href="http://www.entropians.com/kyrie-2-gold-and-black-footsports_uk [ http://www.entropians.com/kyrie-2-gold-and-black-footsports_uk ] ">kyrie 2 gold and black</a> mapleevo http://www.mapleevo.com/ [ http://www.mapleevo.com/ ]

  mapleevo | 20.07.2019 21:12:13
 • hwa <a href="https://delta-airlines-com.com [ https://delta-airlines-com.com ] ">Delta Airlines</a> So if you should be a fresh mum and hunting for a peaceful trip by means of one's baby, then there are assorted airlines including Emirates, Air France, which make the journey a joyful one. So United Airlines can certainly be viewed on the list of most useful air companies for the your pets. Additionally, there are more smaller, startup air companies which are appearing across the space. The game is over once that the phrase is finished, or so the hanged man is totally drawn. Browsing for tickets in the category is going to result inexpensive air fares. Be respectful, but you should be clear you possess your dog with you. If organizing an excursion to Europe, moreover picking the very-best destination, you also ought to carefully opt for the very best airline to fly to Europe. With approximately 90 decades of experience within the business, it takes over 51 million travellers every year. Being on the list of most effective airlines for frequent flyers, the airline was awarded by being the ideal air line for the fourth time in a period of 5 decades.

  Delta | 03.06.2019 08:11:31
 • <a href="http://www.vousmisez.com/nike-elastico-nike.com-3d-superstar_it [ http://www.vousmisez.com/nike-elastico-nike.com-3d-superstar_it ] ">nike elastico nike.com 3d</a>,<a href="http://www.vousmisez.com/black-and-green-nike-air-presto-i-shoes-uk-superstar_it [ http://www.vousmisez.com/black-and-green-nike-air-presto-i-shoes-uk-superstar_it ] ">black and green nike air presto i shoes uk</a>,<a href="http://www.vousmisez.com/new-air-jordan-13-black-green-shoes-canada-superstar_it [ http://www.vousmisez.com/new-air-jordan-13-black-green-shoes-canada-superstar_it ] ">new air jordan 13 black green shoes canada</a>,<a href="http://www.vousmisez.com/nike-mercurial-vapor-xi-red-and-red-superstar_it [ http://www.vousmisez.com/nike-mercurial-vapor-xi-red-and-red-superstar_it ] ">nike mercurial vapor xi red and red</a> nike air huarache run ultra womens clothing http://www.kidspacegc.com/nike-air-huarache-run-ultra-womens-clothing-air_uk [ http://www.kidspacegc.com/nike-air-huarache-run-ultra-womens-clothing-air_uk ]

  nike air huarache run ultra womens clothing | 09.04.2019 18:25:57
 • <a href="http://www.robertbang.com/nike-air-max-ld-zero-all-white-uk-superstar_dk [ http://www.robertbang.com/nike-air-max-ld-zero-all-white-uk-superstar_dk ] ">nike air max ld zero all white uk</a>,<a href="http://www.robertbang.com/black-pink-blue-new-air-jordan-6-superstar_dk [ http://www.robertbang.com/black-pink-blue-new-air-jordan-6-superstar_dk ] ">black pink blue new air jordan 6</a>,<a href="http://www.robertbang.com/nike-air-drop-superstar_dk [ http://www.robertbang.com/nike-air-drop-superstar_dk ] ">nike air drop</a>,<a href="http://www.robertbang.com/mens-nike-free-5.0-for-sale-superstar_dk [ http://www.robertbang.com/mens-nike-free-5.0-for-sale-superstar_dk ] ">mens nike free 5.0 for sale</a> [url=http://www.lincolncps.com/nike-hypervenom-phantom-size-8-wire_fr]nike [ http://www.lincolncps.com/nike-hypervenom-phantom-size-8-wire_fr]nike ] hypervenom phantom size 8[/url]

  nike hypervenom phantom size 8 | 08.04.2019 02:19:13
 • <a href="http://www.bamboopho.com/baltimore-ravens-womens-critical-victory-nfl-t-shirt-orange-jersey_es [ http://www.bamboopho.com/baltimore-ravens-womens-critical-victory-nfl-t-shirt-orange-jersey_es ] ">baltimore ravens womens critical victory nfl t shirt orange</a>,<a href="http://www.bamboopho.com/nba-jerseys-san-antonio-spurs-21-tim-duncan-black-swingman-jerseys-jersey_es [ http://www.bamboopho.com/nba-jerseys-san-antonio-spurs-21-tim-duncan-black-swingman-jerseys-jersey_es ] ">nba jerseys san antonio spurs 21 tim duncan black swingman jerseys</a>,<a href="http://www.bamboopho.com/toronto-raptors-5-demarre-carroll-white-stitched-nba-jersey-jersey_es [ http://www.bamboopho.com/toronto-raptors-5-demarre-carroll-white-stitched-nba-jersey-jersey_es ] ">toronto raptors 5 demarre carroll white stitched nba jersey</a>,<a href="http://www.bamboopho.com/nhl-jerseys-2011-st-pattys-day-philadelphia-flyers-18-mike-richards-c-patch-green-jerseys-jersey_es [ http://www.bamboopho.com/nhl-jerseys-2011-st-pattys-day-philadelphia-flyers-18-mike-richards-c-patch-green-jerseys-jersey_es ] ">nhl jerseys 2011 st pattys day philadelphia flyers 18 mike richards c patch green jerseys</a> nike mercurial victory iv tf white http://www.vousmisez.com/nike-mercurial-victory-iv-tf-white-superstar_dk [ http://www.vousmisez.com/nike-mercurial-victory-iv-tf-white-superstar_dk ]

  nike mercurial victory iv tf white | 06.04.2019 11:41:45
оставить комментарий

CAPTCHA