Головні прояви серцево-судинних захворювань

Головні прояви серцево-судинних захворювань

Біль у грудній клітці

Біль у грудях люди найчастіше пов'язують із серцевою недугою. До кардіологів дуже часто звертаються з цією скаргою. Насправді серцеві за­хворювання зрідка спричинюють біль. Найчастіше людину турбує якраз не біль, а якесь неприємне відчуття (дискомфорт) у грудній клітці.

Загалом, біль у грудній клітці може бути зумовлений однією з трьох причин: по-перше, ішемічною, або коронарною, хворобою серця; по-друге, некоронарогенним захворюванням серця (вади серця, запалення перикарда, міокарда, кардіоміопатії та ін.); по-третє, несерцевими хворо­бами (грудної стінки, суглобів, нервів, жовчного міхура та ін.).

Стенокардія (грудна жаба)

Короткотривалі напади болю за грудниною — стенокардія — найпо­ширеніша скарга в разі захворювань серця. Як і інші прояви серцевих хвороб, стенокардія не є діагнозом, її поява свідчить про недостатнє над­ходження крові й кисню до серцевого м'яза.

Особливості стенокардії

Найчастіше стенокардія — це раптовий стискаю­чий біль (неприємне відчуття), що виникає за грудни­ною. Біль може бути пекучим, у типових випадках — тупим, а не гострим. Інколи супроводжується страхом смерті. У деяких випадках стенокардія виявляється як відчуття нестачі повітря, нудоти, пітливості, запамо­рочення. Люди, що страждають на стенокардію, по-різному описують свої відчуття. Щоправда, в однієї і тієї ж людини напади стенокардії є однаковими.

Багатьом людям важко точно схарактеризувати свої відчуття. Отож, вони використовують такі об­разні вирази, як "начебто слон на груди наступив" або "моя грудна клітка затиснута в лещата".

Де саме тисне у грудях

Більшість людей, щоб показати місце болю або дискомфорту, кладуть на груднину (середину грудної клітки) всю долоню або стиснутий кулак, тому що не­можливо вказати пальцем на одну точку, де болить.Біль може віддавати у ліве плече, лопатку, руку, шию, щелепу, спину. У деяких людей дискомфорт ви­никає тільки у руці або щелепі. Нерідко, маючи сте­нокардію, людина звертається по допомогу до стоматолога, помилково вважаючи, що болять зуби.

Прояви серцево-судинних захворювань

Ось перелік суб'єктивних та об'єктивних проявів серцево-судинних захворювань:

біль за грудниною (стенокардія) ® задишка

загальна слабість, підвищена стомлюваність

набряки нижніх кінцівок

непритомність

запаморочення

сильне серцебиття

біль або втома у ногах, під час

ходьби (переміжна кульгавість)

зміна кольору шкіри

виразки на шкірі

шок

раптове порушення зору, координації, мови, чутливості.

Так люди описують стенокардію:

різкий (що роздирає, гнітить, стискає, або тупий) біль

"Тисне у грудях"

"Стисло лещатами" « "Стягло обручем"

"Ніби переїв" (повний шлунок)

"Як тягар"

"Пече у грудях"

"Дере у грудях"

"Розпирає у грудях"

"Ніби поперхнувсь"

"Як розлад шлунка"

Холодний піт або раптова слабість.

Стенокардія звичайно виявля­ється як дискомфорт, відчут­тя стиснення, тупого тиснучо­го болю за грудниною. Вона мо­же віддавати у спину, шию, щелепу, плечі, руки (особливо ліву). Дискомфорт може вини­кати як лише в одній, так і одразу в кількох названих вище ділянках (з правою половиною грудної клітки включно).

Що зумовлює стенокардію

Напад стенокардії може бути спричинений як психічним, так і фізичним навантаженням. Психічне навантаження вини­кає в разі занепокоєння, переляку або інших сильних емоцій; фізичне — під час швидкої ходьби, бігу, підіймання по схо­дах, домашньої роботи, сексуальної активності або інших ви­дів діяльності. У цих ситуаціях посилюється робота серця, що потребує більшого надходження кисню. Якщо потреба серце­вого м'яза в кисні не задоволена, розвивається напад стено­кардії.

Фізичні навантаження легше провокують стенокардію в холодну, вітряну погоду або після приймання їжі. Низька тем­пература або процес травлення потребують від серця більшої роботи, тому що відбувається перерозподіл крові від серця до інших органів. Щоб підтримати сталу температуру тіла на хо­лоді, до рук і ніг надходить більша кількість крові. Травлення — це своєрідна "внутрішня вправа", для якої необхідне над­ходження більшої кількості крові -до шлунково-кишкового тракту. Це стимулює серце, яке повинно посилено працюва­ти, щоб задовольнити потребу органів і тканин у кисні.

Тривалість нападу стенокардії

Напад стенокардії, спричинений тимчасовим "кисневим голодуванням" серцевого м'яза, триває зазвичай кілька хви­лин. Якщо напад стенокардії затягнувся довше, ніж 15—20 хв, то це може свідчити про розвиток інфаркту міокарда. Тоді не­обхідно негайно звернутись по медичну допомогу (викликати швидку допомогу)..

Що знімає стенокардію

Якщо напад стенокардії виник під час фізичного наван­таження, то він, як звичайно, минає протягом декількох ч хвилин після припинення фізичних зусиль. Нерідко,

щоб зняти стенокардію, потрібно прийняти нітро­гліцерин, який допомагає за лічені секунди.

Інші причини болю у грудях

Однак не будь-який біль у грудях є проявом сте­нокардії. Чим менше прояви недуги подібні до сте­нокардії, тим менш імовірно, що вони спричинені недостатнім надходженням крові до серцевого м'яза.

Нетиповий для стенокардії біль у грудній клітці \ може свідчити про наявність інших захворювань | серця. Скажімо, гострий біль біля груднини чи в передній поверхні грудної клітки, що поси-I люється під час дихання або в горизонтальному положенні тіла, може бути наслідком запалення перикарда (зовнішньої оболонки серця).

Біль у грудях як наслідок несерцевих захворювань

Біль у грудях (у ділянці серця) виникає не тільки в разі серцево-су­динних захворювань. З'ясувавши особливості болю, лікар визначить найімовірнішу (серед декількох можливих) причину недуги.

Іноді людину турбує раптовий біль у грудях, хоча будь-яких серцевих захворювань нема. Причинами такого стану можуть бути шлункові роз-лади, такі як печія, подразнення чи запалення жовчного міхура, вираз­ка шлунка або дванадцятипалої кишки. Інші можливі причини — запалення реберних хрящів або болісність стінки грудної клітки (зумовлена чутливістю міжреберних м'язів або нерухомих суглобів між ребрами і грудниною), запалення шийного нерва (шийно-груд­ний остеохондроз), запалення плевральної оболонки легень (плев­рит), закупорення згустком крові гілок легеневої артерії, оперізувальний лишай (Herpes zoster).

Задишка (диспное)

Задишка — досить поширений прояв захворювань серця. Описа­ти її важко. Йдеться про відчуття нестачі повітря (кисню). Терміном диспное (від грец. dys — порушення, розлад, рпое — дихання чи вен­тиляція) лікарі характеризують різні види порушення дихання — утруд­нене, поверхневе, прискорене.

У деяких людей стенокардія виявляється як відчуття недостатності повітря. Іноді одночасно є і задишка, і стенокардія. Водночас задишка може виникати у випадку захворювання легень.

Треба враховувати ступінь фізичного навантаження

У випадку сильного фізичного навантаження задишка виникає в усіх людей. Якщо ж людина фізично мало тренована, то задишка може з'явитись навіть у разі помірного навантаження. Отже, задишку вважають проявом недуги лише тоді, коли вона виникає в спокої чи під час фізич­ного навантаження, яке звичайно не повинно її спричиняти. У цьому випадку важливо розрізняти, чи є задишка проявом захворювання, чи просто наслідком втрати фізичної форми. Це може визначити лише сама людина.

Наприклад, якщо людина, яка перебувала раніше в добрій фізичній формі, раптом починає пихтіти, піднявшись на декілька сходинок, то це, вірогідно, є проявом хвороби. Лікарі називають це задишкою в разі фізичного навантаження.

Щоб ліпше зрозуміти стан хворого, лікарі часто ставлять такі запи­тання: Скільки кварталів Ви можете пройти в нормальному темпі без за­дишки? На скільки прольотів Ви можете піднятись по сходах? Як Ви виконуєте домашню роботу? Якщо задишка виникає в спокої, це, як зви­чайно, свідчить про вираженішу недугу.

Нерідко задишка пов'язана не з хворобою серця, а з ожирінням. Над­лишкова маса додає роботи серцю і може спричинити задишку навіть у випадку невеликого фізичного навантаження. Те, як саме виявляється за­дишка, може допомогти з'ясувати її причину.

Якщо виник біль у грудях, то, щоб поставити діагноз, може знадобитись не лише елект­рокардіограма або тест із фізичним навантаженням (велоергометр, бігова доріжка). Лікар може при­значити аналіз крові для визначення рівня вмісту специфічних (серцевих) ферментів. Якщо виник інфаркт міокарда, то ці ферменти надійдуть у кров протягом кількох годин від моменту настання хвороби. Виявлення підвищеного рівня специфічних для серцевого м 'яза ферментів допомагає лікарю обрати правильну тактику лікування.

Напади задишки вночі

Пароксизмальне нічне диспное — це раптовий напад задишки, що виник уночі. Класичний приклад нічної за­дишки: людина раптово прокидається, підхоплюється, відчуваючи гостру нестачу повітря. Щоб полегшити стан, людина змушена сісти. Іноді може виникнути кашель, ди­хання зі свистом або ядуха. Поступово задишка вгамо­вується, можна лягти в ліжко і заснути. Іноді задишка не зменшується, тоді людина сидить усю ніч.

Чинником пароксизмальної нічної задишки є накопи­чення рідини в легенях через серцеву недостатність. Щоб полегшити стан, люди сплять сидячи в кріслі або ліжку, обклавшись подушками для того, щоб голова і тулуб були у вертикальному положенні. Необхідність перебувати у вертикальному положенні, щоб полегшити дихання, нази­вають ортопное (від грец. orto — прямий, або вертикаль­ний). Однак подібні симптоми можуть траплятися не тільки в разі захворювань серця.

Часте дихання (тахіпное)

Коли людині не вистачає повітря, вона починає часто дихати. Часте дихання називають тахіпное (від грец. tahos — швидкий, прискорений). Так у кров надходить більше кисню.

Гіпервентиляція

Утруднене, поверхневе та часте дихання як симптом захворювання серця або легень потрібно відрізняти від ча­стого дихання у випадку гіпервентиляції, що виникає внаслідок стривоженості або неспокою. Гіпервентиляція через занепо­коєння виражається у вигляді повторного зітхання або частих вдихів. Здається, що людина не можете глибоко дихати. Іноді Гіпервентиляція супроводжується відчуттям оніміння кінчиків пальців.

Гіпервентиляція спричиняє зменшення кількості вуглекислого газу в крові до неприродно низького рівня. Інколи в такому випатку можуть ви­никнути запаморочення, оніміння навколо рота, спазм м'язів. Ефектив­ним засобом запобігання зниженому рівню вуглекислого газу є повторне вдихання видихнутого повітря, яке містить багато вуглекислого газу. Це можна зробити так: приставити до рота і носа маленький паперовий мішечок і дихати в нього. Крім того, стан хворого можна полегшити, як­що вольовим зусиллям зменшити протягом декількох хвилин швидкість та обсяг вдихів. Головне ж — це усунути психологічні (нервові) причини гіпервентиляції, щоб запобігти її появі в подальшому.

Чи є інші (крім задишки) прояви серцевої недуги

Крім задишки, у людини можуть бути інші ознаки хвороби серця. Набряки на ногах або утруднення дихання у випадку, коли людина лягає, свідчать про застійну серцеву недостатність. Якщо з'явились ці симпто­ми, то потрібно негайно звернутись до лікаря.

У деяких випадках відчуття нестачі повітря може бути еквівалентом стенокардії, тобто захворювання коронарних артерій, в інших — свідчи­ти про наявність таких захворювань, як закупорення згустком крові гілок легеневої артерії, запалення або накопичення рідини в перикарді, ін­фаркт міокарда, надмірна тривога, що спричиняє гіпервентиляцію.

Несерцеві причини задишки

Безумовно, задишка може бути пов'язана не тільки із за-хворюваннями серця. Порушенням дихання: утрудненим або частим, супроводжуються багато хвороб легень, зокрема, ем­фізема, хронічний бронхіт тощо. У випадку захворювань ле­гень задишка часто виникає тоді, коли людина перебуває втакому положенні, у якому легені не можуть достатньо розширитись (наприклад, нахилилась, щоб зав'язати черевики).


Слабість

Багато людей скаржаться на загальну слабість, що не пов'язана з відчуттям нестачі повітря або слабкими м'язами. Швидка стомлюваність і слабість можуть зумовити обмеження в повсякденному житті людини. Однак це зрідка пов'язане із хво­робою серця, якщо немає інших, характерніших для серцевих недуг симптомів. Якщо людина прокидається із почуттям втоми і перебуває в такому стані протягом дня, то швидше за все причиною цього є не сер­це.

Якщо ж людина скаржиться на втому, яка нещодавно виникла і по­силюється, то однією з причин її появи може бути серцева недостатність. Серед інших вірогідних чинників назвемо низький рівень червоних клітин крові (анемія), недостатню функцію щитоподібної залози (гіпоти­реоз), різні інфекції, порушення сну. У деяких людей не завжди легко з'ясувати причину появи скарг на загальну слабість та підвищену сто­млюваність. Інколи лікар призначає для цього додаткові обстеження.

Набряки

Набряки — об'єктивний симптом, що свідчить про перехід рідини з судин у прилеглі тканини, немов кави через кавовий фільтр. Набряки можуть розвиватися з кількох причин, головні з них: застійна серцева не­достатність, закупорення вен і ниркова недостатність. В усіх випадках під дією сил гравітації рідина накопичується у нижніх частинах тіла.

Спочатку з'являється припухлість кісточок, особливо після тривалого перебування в положенні стоячи або сидячи, як, наприклад, під час три­валого польоту в літаку. Схрещення ніг, що утруднює відтікання крові від ступень, сприяє збільшенню набряків.

Людина може звернути увагу на те, що черевики і панчохи залишають помітніший відбиток (вдавлення). Зі збільшенням набряку після натис­кання пальцем на шкірі залишається ямка.

Коли захворювання прогресує, набряки поширюються на стегна і навіть на тулуб. Якщо людина прикута до ліжка, то набряки з'являться на спині, знову ж під дією сил гравітації. Через накопичення рідинистінках шлунково-кишкового тракту порушується травлення. Рідина мо­же також збиратись у легенях і животі. 

Набряки, спричинені захворюваннями серця

Якщо набряки виникли через недугу серця, то воно як помпа працює щораз менш ефективно. Рідина, що раніше циркулювала в судинній си­стемі, переходить у тканини (позасудинну систему).

Губчасті тканини, такі як підшкірна клітковина, тканини печінки і легень, здатні вбирати зайву рідину. Так у людей з ослабленим серцем з'являються набряки ніг, збільшується печінка, виникає біль у правому підребер'ї, утруднюється дихання через накопичення рідини в легеневих альвеолах.

Унаслідок послаблення скоротливості серця зменшується об'єм крові, що надходить до нирок. Нирки на це відповіда­ють так, як би вони реагували на втрату крові після поранення, — затримують рідину, замість того, щоб її виділяти. Тобто в організмі поступово буде накопи­чуватись зайва рідина, що виявиться в збільшенні маси. Затримка рідини може бути досить значною (до 5 кг), доки людина помітить набряки, спричинені серцевою недостатністю.

Несерцеві причини набряків

Причиною появи набряків може бути закупорення вен згустком крові (тромбом). Найчастіше виникає закупорення вен ніг (тромбоз глибоких вен). Навіть після видалення тромба ушкодження вен і їхніх внутрішніх клапанів згустками крові можуть стати причиною хвороби, що зумовлює набряки гомілок і кісточок.

Рідше трапляється закупорення вен рук і підключичної ділянки. Закупорення цих вен стає причиною набряків передпліччя чи кисті. Якщо закупорена головна вена, яка несе кров від рук і голови до серця, то набряк охопить і руку, і обличчя.

Якщо нирки перестають працювати належно, то в організмі також відбувається затримування рідини. У цьому разі теж знижується кількість білків, що утримують рідину в судинному руслі. У випадку низької кон­центрації білків у крові рідина просочується у навколишні тканини, як крізь сито. Причиною появи набряків ще можуть бути закупорення лімфатичних судин нижніх кінцівок, зниження рівня гормонів щито­подібної залози, деякі вроджені хвороби.

Втрата свідомості (непритомність)

Один із найтривожніших симптомів — раптова втрата свідомості (не­притомність). Людина непритомніє, коли головний мозок не одержує до­статньої кількості крові та кисню. Людина може зомліти внаслідокзахворювання серця, за якого порушена скоротливість серцевого м яза. Інші причини: порушення ритму серця, раптове закупорення коронарної артерії, різке зниження кров'яного тиску або тяжка серцева недо­статність.

Які ознаки можуть передувати втраті свідомості

Перед втратою свідомості іноді виникають поперед­жувальні симптоми. Наприклад, непритомності може пе­редувати запаморочення, пітливість, нудота, прискорене серцебиття, блідість. У багатьох випадках непритомність виникає раптово під час будь-якого різновиду діяльності (домашньої роботи, за кермом автомобіля тощо).

Причини і перша допомога

У деяких випадках людина непритомніє без будь-яких причин. Іноді причиною непритомності стають страх, кро­вотеча, стрес, біль. Непритомність може виникнути під час сечовипускання, випорожнення кишківчника або кашлю.

Часто непритомності можна запобігти, якщо набути горизонтального положення (бажано з піднятими на 15-20 см вище рівня тіла ногами). Після того, як віднов­люється плин крові до головного мозку, свідомість одразу повертається. Інколи люди відчувають запаморочення, ко­ли швидко схоплюються з ліжка. У цьому випадку не спрацьовують механізми, що повинні забезпечувати плин крові вгору, до мозку, внаслідок чого може виникати сильне запаморочення або втрата свідомості. Це нази­вають ортостатичною гіпотензією (різке зниження тиску крові в разі раптового переходу людини з горизонтально­го положення у вертикальне).

Тривалість

Тривалість втрати свідомості може бути настільки ко­роткочасною, що людина й не впевнена, чи взагалі вона втрачала свідомість. Якщо свідомість відновлюється швид­ко, то мозок не ушкоджений. У випадку раптового падін­ня можна отримати тілесні ушкодження.

В інших випадках втрата свідомості може бути трива­лішою. Людина, яка перебуває без свідомості довше кіль­кох секунд, потребує невідкладної медичної допомоги, можливо, навіть серцево-легеневої реанімації. Одразу необхідно визначи­ти, чи є пульс, дихання? Якщо негайно не будуть розпочаті реанімаційні заходи, то людина може вмерти (раптова серцева смерть).

Частота розвитку

Непритомність може трапитись один раз у житті, або ж виникає не­одноразово. За ймовірністю розвитку повторних випадків непритомності лікар обирає відповідну тактику лікування.

Більшість медичних обсте­жень передбачає вимірювання тиску крові. Як це роблять? У гумову манжету, що надяг­нена на верхню частину руки, нагнітають повітря до рівня, коли у плечовій артерії зупи­ниться плин крові. Після цього з манжети починають випускати повітря, одночасно вислуховуючи пульс за допо­могою стетоскопа. Коли кров знову починає проходити, з 'являються пульсівні звуки (тони Короткова), що про­довжуються доти, доки тиск в артерії не перевищить тиск у манжетці. Після цього тони Короткова зникають. Лікар слухає і дивиться на сфігмоманометр, фіксуючи два покази. Систолічний тиск — це тиск крові, коли серце скорочується (з 'явля­ються тони Короткова). Діа-столічний тиск — тиск крові між: серцевими скороченнями (відповідає рівню, коли зника­ють тони Короткова).

Супутні симптоми

Непритомності часто передують холодний піт, нудота і блідість шкіри. Сильне серцебиття, що нерідко є причиною непритомного стану, відчувається як нерегулярні, прискорені чи уповільнені удари серця. Рап­това втрата свідомості, звичайно, пов'язана з серйозним порушенням ритму серця, унаслідок чого головний мозок відразу позбавлений крові та кисню.

Несерцево-судинні причини зомління

Судоми, що виникли на тлі втрати свідомості, свідчать про захворю­вання головного мозку. Це може бути напад епілепсії, гостре порушення мозкового кровообігу (інсульт) або прояв пухлини головного мозку. Про­те іноді судоми спричинені порушенням надходження кисню до мозку внаслідок аритмії серця. Отже, не можна цілком виключити ймовірність того, що непритомність або судоми виникли через захворювання серця.

Крім того, до несерцевих причин зомління належать низький рівень цукру в крові (гіпоглікемія), гіпервентиляція та мігрень.

Запаморочення ("ось-ось зомлію")

Деякі люди іноді почувають, що непритомніють, однак насправді цього не відбувається. Таке суб'єктивне відчуття, що зазвичай описують як запаморочення, лікарі називають пресинкопальним станом.

Що розуміють під цим терміном

Багато людей використовують термін "пресинкопальний стан", маю­чи на увазі звичайне запаморочення, коли навколишні предмети оберта­ються, начебто Ви тільки що зійшли з каруселі. Насправді йдеться про стан, коли з'являється відчуття того, що Ви от-от знепритомнієте.

Є багато різних причин розвитку такого стану, в тому числі й пору­шення серцевого ритму. Аритмії, що супроводжуються лише відчуттям "ось-ось зомлію" без втрати свідомості, як звичайно, менш серйозні й короткочасніші, ніж ті, які призводять до непритомності.

Несерцеві причини запаморочення

Відчуття того, що голова "обертається" (вертиго), може бути пов'яза­не з порушенням вестибулярного апарату внутрішнього вуха або захво­рюваннями головного мозку. Іноді причину запаморочення виявити не вдається. Може деколи трапитись "раптове падіння", за якого людина падає без втрати свідомості. Причиною цього не є серце. Людина негай­но потребує неврологічного огляду.

Серцебиття

Серцебиття — це неприємне відчуття частих серцевих скорочень або просто ударів серця в грудях. Воно не завжди пов'язане із захворюван­ням серця. Як звичайно, трапляється у людей з порушенням ритму сер­цевої діяльності (аритмією), наприклад, у разі появи додаткових серцевих скорочень (екстрасистолії). Однак екстрасистолія може виникати і в практично здорових людей.

Якщо описують порушення серцевого ритму, то звертають увагу на частоту, регулярність ударів серця або наявність позачергових скорочень. Важливим є визначення частоти та періодичності позачергових ско­рочень, наявності декількох послідовних швидких скорочень. Приско­рення серцевого ритму може неодноразово повторюватись, повільно або раптово зникати. Ці характеристики дуже важливі для діагностики різних видів аритмій серця, тому необхідно детально описати їх лікарю. Най­ліпше — настукати пальцем ритм серцевих скорочень.

Причини і полегшення

Необхідно звернути увагу на те, що спричинює або полегшує серце­биття. Деякі люди зазначають, що швидкі регулярні серцеві скорочення можуть зникнути на тлі затримки вдихання або в разі напруження, як під час випорожнення (маневр Вальсальви). Іноді серцебиття зникає внаслі­док зміни положення тіла. Треба розповісти лікарю, чи впливають на серцебиття фізичні вправи, споживання їжі, емоції, вживання алкоголю, кофеїну або ліків.

Супутні симптоми

Щоб полегшити діагностику цього стану, треба звернути увагу на те, чи супроводжує серцебиття біль або тиск у грудях, запаморочення, не­притомність, задишка.

Інші причини

У деяких людей відчуття сильного серцебиття виникає на тлі нормальної частоти пульсу. Вони, можливо, або стурбовані, або помилково сприймають посмикування грудних м'язів за серцебиття.

Деякі відчувають, як удар серця "випадає" чи виникає відчуття "порожнечі" у грудях, що швидко зникає. Звичайно причиною цього є ранні позачергові скорочення серця (перед­часне скорочення, або екстрасистолія). Після передчасного скорочення серце буде чекати трохи довше, перш ніж знову скоротиться (це так звана компенсаторна пауза).

Біль або слабість у ногах (переміжна кульгавість)

У разі порушення кровообігу в ногах може з'явитись біль у литках, ступнях. Цей біль буває раптовим і сильним, подібним до судом. Іноді нога терпне. М'язи, що забезпечують ходьбу, недоотримують кисень у людей з частково звуженими або цілком блокованими артеріями ніг. Це й зумовлює скарги на м'язову втому, біль або судоми під час ходіння, підіймання по сходах тощо.

Причини болю у ногах і полегшення

Залежно від ступеня перешкоди плину крові біль у ногах може ви­никнути за різних рівнів фізичного навантаження. Біль минає, коли лю­дина зупиняється. Звідси і виникає переміжна кульгавість, адже треба

Як відчувають серцебиття

• 'Тріпотіння у грудях

• Позачергові скорочення серця

• Щось перевертається у грудях

• Поштовхи в грудях

• Відчуття ударів серця в шиї

• Не простежуються окремі удари пульсу

• Позачергове скорочення серця

• Швидке серцебиттящоразу зупинятись під час ходіння, щоб "відпустив біль". Якщо прохід­ність артерій значно порушена, то біль може виникати навіть під час від­починку.

Локалізація болю

Локалізація болю, слабості або судом відповідає місцю звуження або закупорення відповідної артерії. Ноги болять звичайно нижче від місця порушення у них кровообігу. Якщо кровоплин зменшується на рівні коліна або нижче, то болить "склепіння" стопи, особливо її підйом. Як­що ж артерія звужена на рівні стегна, то будуть головно боліти литки. За­купорення на рівні паху і вище призведе до судом і слабості м'язів аж до сідниць.

К О Р И С Н А  ПОРАДА

Ураження артерій трапляється не тільки у людей середнього віку. Атеросклероз починає розвиватись ще в дитинстві — за десятки років до того, як людина починає думати про здоровий спосіб життя. Якщо в когось із родини є серцеві недуги, то профілак­тику захворювань серця у дітей потрібно починати вже в ранньому віці. Діти після двох років повинні до­тримуватись знежиреної дієти: вживати в їжу крупи, овочі й фрукти. З жирами в організм повинно надходити не більше 30 % усіх калорій. Упевніться в тому, що у дитини є достатнє фізичне навантаження. Перегляд те­левізійних програм необхідно обмежити двома годинами в день. У віці трьох—чотирьох років починають вимірювати артеріальний тиск. Дітям із високим тиском крові лікар може призначити спеціальну дієту і фізичні вправи.

Інші причини болю в ногах

До появи подібних скарг може призводити не тільки звуження артерій. Наприклад, біль у ногах, що не зникає після припинення ходіння і спонукає сісти або лягти, мо­же бути спричинений захворюванням спинного мозку. Ве­нозна недостатність і варикозне розширення вен також можуть стати чинниками болю в ногах.

Зміни кольору шкіри

Зміна кольору шкіри може бути пов'язана із серцево-судинним захворюванням: це об'єктивна ознака недуги. Якщо Ви помітили зміну кольору шкіри, то необхідно звернутись до лікаря.

Звертають увагу на такі її особливості: занадто біла чи бліда шкіра, синюшна (ціанотична), почервоніла (еритема) або чорна (у випадку некрозу — відмирання тканини).

Дифузні та локальні зміни

Дифузна блідість може бути спричинена ослабленням кровообігу, шоковим станом чи втратою свідомості. Ло­кальна блідість звичайно зумовлена зменшенням плину крові у шкірі, коли її ділянки недоотримують насичену киснем кров. Шкіра може набувати червоного кольору в ділянках із надлишковим кровообігом, як це відбувається в разі запалення суглобів.

Іноді простежується послідовна зміна кольору (білий — синій — червоний) на пальцях рук після впливу на них холоду. Це зумовлено спазмом дрібних судин пальців. Та­кий стан називають феномен Рейно. У деяких випадках це самостійне захворювання, в інших — лише один із симп­томів.

Тривалість

Якщо недостатнє кровопостачання тимчасове, то блі­дість зникає, і шкіра знову набуває рожевого кольору. Од-

нак якщо цей процес тривалий, то шкіра стає синюшною (ціанотичною) через нестачу кисню. Коли кровопостачання відновлюється, шкіра може стати надмірно рожевою (еритематозною). У випадку постійної нестачі кровопостачання м'язові тканини і шкіра поступово відмирають і чорніють (некроз).

Виразки на шкірі

Виразки на шкірі (ульцерація) нижніх кінцівок, що не загоюються, можуть також бути зумовлені порушенням кровопостачання шкіри внаслідок закупорення або ушкодження артерій чи вен. Якщо тканина не одержує достатньої кількості кисню і поживних речовин із крові, то во­на не може відновлюватись.

Гангрена — це відмирання тканини. Вона звичайно з'являється у ви­гляді чорної зморшкуватої плями на шкірі, яка може збільшуватись через недостатнє кровопостачання.

Супутні симптоми

Появі виразки передують біль, блідість (чи інші зміни кольору шкіри) і місцеве зниження температури. Недостатнє кровопостачання може спричиняти запалення й ушкодження нерва (неврит), і, як наслідок, з'явиться пекучий біль та порушення чутливості. Такі проблеми прита­манні людям, що хворіють на цукровий діабет.

Шок

Шок — це сукупність ознак, що свідчать про виражене порушення кровообігу. Для шокового стану характерні:

• дуже низький артеріальний тиск;

• порушення свідомості, аж до втрати свідомості;

• загальна блідість з холодною і вологою шкірою;

• порушення з боку інших органів через недостатнє кровопостачання;

• порушення дихання;

• зменшене утворення сечі й виділення з організму шлаків.

Шок може бути наслідком інфаркту міокарда, травми, крововиливу в головний мозок, загального за­раження крові тощо. Якщо серце різко ослаблене, то кров надходить до життєво важливих органів (серця іголовного мозку) з інших органів: шкіри, м'язів, нирок і печінки.

Прояви шоку потребують негайного медичного, втручання, що передбачає внутрішньовенні ін'єкції, штучне дихання, переливання крові (в разі потреби) і термінове визначення основного захворювання, яке, якщо можливо, необхідно усунути.

Раптове порушення зору, м'язової сили, координації, мови або чутливості

Раптове порушення зору, фізичного стану (зменшення м'язової си­ли), координації рухів, мови, чутливості шкіри може свідчити про недо­статнє кровопостачання мозку. Залежно від тривалості ознак такий стан може бути зумовлений інсультом або минущим порушенням кровообігуголовного мозку.

Ознаками минущого порушення мозкового кровообігу можуть бути:

• слабість, поколювання, нечутли­вість або однобічний параліч (однієї кінцівки або однієї половини тіла, однак можуть бути уражені й обид­ві);

• втрата зору або двоїння в очах;

• затруднена мова (нечленороздільна мова);

• порушення координації рухів, за­паморочення, біль голови.

Раптовість початку і тривалість проявів — дві головні ознаки, що свідчать про порушення мозкового кровообігу. Зір, мова і чутливість можуть погіршуватись протягом проміжку часу від декількох хвилин до декількох годин.

Якщо перелічені симптоми з'яв­ляються раптово, тривають протягом декількох хвилин, а потім цілком зникають, то йдеться про минуще порушення мозкового кровообігу. Такі епізоди є ознакою тимчасової недостатності кровопостачання моз­ку і сигналом про те, що в недалеко­му майбутньому може трапитись інсульт. У цьому випадку необхідно негайно звернутись до лікаря і розпочати призначене лікування.

Іншим попереджувальним сигналом може бути раптова поява тимча­сового порушення зору, зумовленого недостатнім кровопостачанням очей. Здається, начебто завіса опускається або піднімається перед розплющеними очима. Поява подібних симптомів потребує невідкладно­го медичного обстеження.

Симптоми інсульту можуть бути надзвичайно різними, вони залежать від ділянки мозку, в якій простежується недостатнє кровопостачання. У деяких випадках кров може надходити до ушкодженої ділянки через інші артерії. Цим пояснюють часткове видужання деяких людей.

К О Р И С Н А ПОРАДА

Усі знають, що фізичні вправи — це дуже корисно для серця. У цьому разі, зазвичай, і талія стає тоншою. Наводимо таблицю, у якій відображено, скільки приблизно кілокалорій спалює за годину фізичної активності людина з масою тіла, \ відповідно, 45, 70 та 90 кг.

Вид фізичної активності                      45

Маса, кг

70

90

їзда на велосипеді, 10 км/год             160

240

312

їзда на велосипеді, 20 км/год             270

410

534

Біг підтюпцем, 10 км/год                    610

920

1230

Стрибки зі скакалкою                         500

750

1000

Біг, 10км/год                                        440

660

962

Біг, 15км/год                                        850

1280

1664

Плавання, 25 м/хв                               185

275

358

Плавання, 50 м/хв                               325

500

650

Гра в теніс ("одиночка")                      265

400

535

Ходьба, 3 км/год                                  160

240

312

Ходьба, 5 км/год                                  210

320

416

Ходьба, 7км/год                                   295

440

572

Комментарии (45)

 • buy cialis online usa <a href="http://justinpro.com/# [ http://justinpro.com/# ] ">buy cialis</a> brand cialis vs generic [url=http://justinpro.com/#]buy [ http://justinpro.com/#]buy ] cialis[/url] cialis commercial actresses <a href="http://airvietnamairline.com/# [ http://airvietnamairline.com/# ] ">buy generic cialis online</a> cialis 30 tablet 20 mg [url=http://airvietnamairline.com/#]buy [ http://airvietnamairline.com/#]buy ] cialis online[/url] cialis super active 20 mg

  Williamamect | 17.04.2018 08:12:41
 • viagra e genericos preГ§o <a href="http://blessingsofbirth.com/# [ http://blessingsofbirth.com/# ] ">generic viagra online</a> viagra prices cvs rite [url=http://blessingsofbirth.com/#]generic [ http://blessingsofbirth.com/#]generic ] viagra online[/url] female viagra reviews <a href="http://timmonssoftware.com/# [ http://timmonssoftware.com/# ] ">buy viagra</a> viagra side effects chills [url=http://timmonssoftware.com/#]generic [ http://timmonssoftware.com/#]generic ] viagra online[/url] price comparison viagra and cialis

  Williamamect | 16.04.2018 18:13:51
 • cialis soft tabs <a href="http://justinpro.com/# [ http://justinpro.com/# ] ">buy cialis online</a> viagra cost vs cialis cost [url=http://justinpro.com/#]generic [ http://justinpro.com/#]generic ] cialis[/url] viagra cialis price comparison <a href="http://airvietnamairline.com/# [ http://airvietnamairline.com/# ] ">buy cialis online</a> cialis 20mg price at walmart [url=http://airvietnamairline.com/#]buy [ http://airvietnamairline.com/#]buy ] generic cialis online[/url] cialis medication information

  Williamamect | 16.04.2018 03:39:30
 • what is the maximum dose for viagra <a href="http://amsboatyard.com/# [ http://amsboatyard.com/# ] ">viagra generic</a> brand viagra online pharmacy [url=http://amsboatyard.com/#]buy [ http://amsboatyard.com/#]buy ] viagra online[/url] viagra uses and side effects <a href="http://viagrapillq.com/# [ http://viagrapillq.com/# ] ">generic viagra online</a> viagra commercial actress 2014 [url=http://viagrapillq.com/#]viagra[/url [ http://viagrapillq.com/#]viagra[/url ] ] cost of generic viagra at walmart

  Williamamect | 15.04.2018 12:33:17
 • cialis generico precio en mexico <a href="http://coastalseaplanes.com/# [ http://coastalseaplanes.com/# ] ">generic cialis</a> cialis vs viagra vs levitra cost [url=http://coastalseaplanes.com/#]buy [ http://coastalseaplanes.com/#]buy ] cialis online[/url] buy cialis viagra levitra <a href="http://northcoastgetaway.com/# [ http://northcoastgetaway.com/# ] ">cialis</a> generic cialis best price [url=http://northcoastgetaway.com/#]buy [ http://northcoastgetaway.com/#]buy ] cialis online[/url] cialis generic prices

  Williamamect | 14.04.2018 22:49:18
 • walgreens price for cialis cialis daily reviews <a href="http://kaivanrosendaal.com/#cialis-tadalafil [ http://kaivanrosendaal.com/#cialis-tadalafil ] ">generic for cialis</a> the best choice cialis woman look here cialis cheap canada <a href="http://kaivanrosendaal.com/#canadian-cialis [ http://kaivanrosendaal.com/#canadian-cialis ] ">cialis coupon</a> cialis prezzo al pubblico buy cialis uk no prescription <a href="http://kaivanrosendaal.com/#cialis-generic [ http://kaivanrosendaal.com/#cialis-generic ] ">interactions for cialis</a> achat cialis en suisse acheter cialis meilleur pri <a href="http://kaivanrosendaal.com/#cialis-generic-availability [ http://kaivanrosendaal.com/#cialis-generic-availability ] ">interactions for cialis</a> cialis for sale south africa order a sample of cialis <a href="http://kaivanrosendaal.com/#5-mg-cialis-coupon-printable [ http://kaivanrosendaal.com/#5-mg-cialis-coupon-printable ] ">cialis savings card</a> http://kaivanrosendaal.com/ [ http://kaivanrosendaal.com/ ] http://kaivanrosendaal.com/#Buy-Cheap-Cialis-Online [ http://kaivanrosendaal.com/#Buy-Cheap-Cialis-Online ]

  JorgeRusia | 14.04.2018 11:43:28
 • cialis vs viagra vs levitra which is better <a href="http://justinpro.com/# [ http://justinpro.com/# ] ">buy generic cialis</a> cialis coupon printable 2017 <a href="http://justinpro.com/# [ http://justinpro.com/# ] ">buy cialis online</a> generic viagra and cialis online <a href="http://airvietnamairline.com/# [ http://airvietnamairline.com/# ] ">cialis</a> brand cialis 5mg <a href="http://airvietnamairline.com/# [ http://airvietnamairline.com/# ] ">cialis</a> cialis super active vs cialis professional

  Williamamect | 14.04.2018 08:49:09
 • price comparison of cialis and viagra <a href="http://blessingsofbirth.com/# [ http://blessingsofbirth.com/# ] ">buy generic viagra</a> buy generic viagra dapoxetine online <a href="http://blessingsofbirth.com/# [ http://blessingsofbirth.com/# ] ">buy generic viagra</a> viagra natural casero receta <a href="http://timmonssoftware.com/# [ http://timmonssoftware.com/# ] ">buy viagra online</a> side effects of mixing viagra and cialis <a href="http://timmonssoftware.com/# [ http://timmonssoftware.com/# ] ">generic viagra online</a> generic female viagra review

  Williamamect | 13.04.2018 18:33:53
 • viagra commercial actress black <a href="http://blessingsofbirth.com/# [ http://blessingsofbirth.com/# ] ">viagra</a> pfizer brand viagra 100mg price in india <a href="http://blessingsofbirth.com/# [ http://blessingsofbirth.com/# ] ">buy generic viagra online</a> pfizer coupons for viagra <a href="http://timmonssoftware.com/# [ http://timmonssoftware.com/# ] ">buy viagra</a> viagra vs cialis vs levitra chart <a href="http://timmonssoftware.com/# [ http://timmonssoftware.com/# ] ">buy viagra</a> viagra dosage timing

  Williamamect | 13.04.2018 04:07:47
 • viagra cialis levitra online uk <a href="http://justinpro.com/# [ http://justinpro.com/# ] ">buy generic cialis online</a> is there a generic drug for cialis or viagra <a href="http://justinpro.com/# [ http://justinpro.com/# ] ">cialis</a> cialis generic release date <a href="http://airvietnamairline.com/# [ http://airvietnamairline.com/# ] ">buy generic cialis</a> cialis 5 mg daily cost <a href="http://airvietnamairline.com/# [ http://airvietnamairline.com/# ] ">generic cialis</a> cialis generic viagra

  Williamamect | 12.04.2018 13:28:22
 • como fazer viagra feminino natural <a href="http://blessingsofbirth.com/# [ http://blessingsofbirth.com/# ] ">viagra generic</a> generic viagra overnight us <a href="http://blessingsofbirth.com/# [ http://blessingsofbirth.com/# ] ">generic viagra</a> buy viagra cheapest price <a href="http://timmonssoftware.com/# [ http://timmonssoftware.com/# ] ">viagra generic</a> viagra price drop uk <a href="http://timmonssoftware.com/# [ http://timmonssoftware.com/# ] ">buy generic viagra</a> the cost of cialis or viagra in europe

  Williamamect | 11.04.2018 22:58:58
 • reviews on levitra vs viagra <a href="http://amsboatyard.com/# [ http://amsboatyard.com/# ] ">buy viagra</a> generic viagra 100mg price <a href="http://amsboatyard.com/# [ http://amsboatyard.com/# ] ">buy generic viagra online</a> pfizer brand viagra online <a href="http://viagrapillq.com/# [ http://viagrapillq.com/# ] ">generic viagra</a> female viagra india <a href="http://viagrapillq.com/# [ http://viagrapillq.com/# ] ">buy viagra</a> generic viagra super active (sildenafil citrate)

  Williamamect | 11.04.2018 04:47:29
 • viagra commercial actress name black <a href="http://blessingsofbirth.com/# [ http://blessingsofbirth.com/# ] ">viagra generic</a> precisa de receita para comprar viagra nos estados unidos <a href="http://blessingsofbirth.com/# [ http://blessingsofbirth.com/# ] ">buy generic viagra online</a> viagra 100mg price in usa <a href="http://timmonssoftware.com/# [ http://timmonssoftware.com/# ] ">buy generic viagra online</a> viagra commercial black actress 2015 <a href="http://timmonssoftware.com/# [ http://timmonssoftware.com/# ] ">generic viagra online</a> viagra commercial model names

  Williamamect | 10.04.2018 06:18:52
 • cialis soft tabs canada <a href="http://coastalseaplanes.com/# [ http://coastalseaplanes.com/# ] ">buy generic cialis</a> is generic cialis available in us <a href="http://coastalseaplanes.com/# [ http://coastalseaplanes.com/# ] ">buy generic cialis</a> cialis 5mg brand cost <a href="http://northcoastgetaway.com/# [ http://northcoastgetaway.com/# ] ">cialis</a> cialis soft tabs 20mg <a href="http://northcoastgetaway.com/# [ http://northcoastgetaway.com/# ] ">buy cialis online</a> cialis prices in usa

  Williamamect | 09.04.2018 09:13:03
 • generic cialis soft tabs <a href="http://justinpro.com/# [ http://justinpro.com/# ] ">buy generic cialis online</a> cialis super active plus kaufen <a href="http://justinpro.com/# [ http://justinpro.com/# ] ">cialis generic</a> brand cialis vs generic <a href="http://airvietnamairline.com/# [ http://airvietnamairline.com/# ] ">cialis generic</a> levitra or cialis or viagra <a href="http://airvietnamairline.com/# [ http://airvietnamairline.com/# ] ">generic cialis online</a> 2.5 mg cialis maintenance dosage bph

  Dustinkiz | 08.04.2018 16:19:46
 • kamagra kopen <a href="http://kamagrabst.com/ [ http://kamagrabst.com/ ] ">kamagra oral jelly uk</a> kamagra 100mg <a href="http://kamagrabst.com/ [ http://kamagrabst.com/ ] ">http://kamagrabst.com/ [ http://kamagrabst.com/ ] </a> kamagra forum 2015 http://kamagrabst.com/ [ http://kamagrabst.com/ ] kamagra gold from ajanta pharma

  kamagra shop erfahrungen 2017 | 07.04.2018 14:12:32
 • kamagra 100mg tablets usa 247 pills <a href="http://kamagrabst.com/ [ http://kamagrabst.com/ ] ">buy kamagra 100mg</a> kamagra forum pl <a href="http://kamagrabst.com/ [ http://kamagrabst.com/ ] ">kamagra 100mg oral jelly</a> kamagra store coupon code http://kamagrabst.com/ [ http://kamagrabst.com/ ] kamagra 100mg tablets side effects

  kamagra 100mg side effects | 06.04.2018 14:45:51
 • kamagra forum uk <a href="http://kamagrabst.com/ [ http://kamagrabst.com/ ] ">kamagra jelly usa</a> kamagra store reviews <a href="http://kamagrabst.com/ [ http://kamagrabst.com/ ] ">kamagra 100 mg oral jelly</a> kamagra oral jelly http://kamagrabst.com/ [ http://kamagrabst.com/ ] kamagra 100mg tablets india price

  kamagra oral jelly cvs | 05.04.2018 09:05:39
 • kamagra 100mg oral jelly suppliers <a href="http://kamagrabst.com/ [ http://kamagrabst.com/ ] ">kamagra 100mg</a> kamagra direct <a href="http://kamagrabst.com/ [ http://kamagrabst.com/ ] ">kamagra 100mg</a> kamagra forum http://kamagrabst.com/ [ http://kamagrabst.com/ ] kamagra oral jelly 100mg

  buy kamagra 100mg | 03.04.2018 07:51:01
 • cheap kamagra uk reviews <a href="http://kamagradxt.com/ [ http://kamagradxt.com/ ] ">buy kamagra 100mg</a> kamagra plus forum <a href="http://kamagradxt.com/ [ http://kamagradxt.com/ ] ">kamagradxt.com</a> kamagra price http://kamagradxt.com/ [ http://kamagradxt.com/ ] kamagra 100mg tablets for sale in used cars

  buy kamagra 100 mg oral jelly | 29.03.2018 05:55:00
 • заказать продвижение сайта в интернете логин в скайпе SEO PRO1

  ThomasPar | 27.03.2018 20:24:39
 • проставки для увеличения клиренса купить в москве http://rotorazer.ru/page/kupit-mersedes-gelendvagen-s-probegom-v-moskve/ [ http://rotorazer.ru/page/kupit-mersedes-gelendvagen-s-probegom-v-moskve/ ] http://rotorazer.ru/page/vaz-2131-kupit-bu-v-moskve-i-moskovskoj-obl-na-avto-ru/ [ http://rotorazer.ru/page/vaz-2131-kupit-bu-v-moskve-i-moskovskoj-obl-na-avto-ru/ ] http://rotorazer.ru/page/kupit-plitku-dlya-vannoj-v-moskve-nedorogo/ [ http://rotorazer.ru/page/kupit-plitku-dlya-vannoj-v-moskve-nedorogo/ ] http://rotorazer.ru/page/kupit-bilet-na-samolet-do-simferopolya-iz-moskvi-po-aktsii-nedorogo/ [ http://rotorazer.ru/page/kupit-bilet-na-samolet-do-simferopolya-iz-moskvi-po-aktsii-nedorogo/ ] http://rotorazer.ru/page/kupit-divan-krovat-detskij-v-moskve/ [ http://rotorazer.ru/page/kupit-divan-krovat-detskij-v-moskve/ ] <a href=http://rotorazer.ru/page/kupit-divan-akkordeon-v-moskve-nedorogo/ [ http://rotorazer.ru/page/kupit-divan-akkordeon-v-moskve-nedorogo/ ] >купить диван аккордеон в москве недорого</a>

  Dwightattax | 24.03.2018 19:18:57
 • Купить билет на самолет <a href=http://rus-waist-trainer.ru/page/kupit-kvartiru-v-moskve-vtorichnoe-jile-avito/ [ http://rus-waist-trainer.ru/page/kupit-kvartiru-v-moskve-vtorichnoe-jile-avito/ ] >купить квартиру в москве вторичное жилье авито</a> <a href=http://rus-waist-trainer.ru/page/ajfon-6-kupit-v-moskve-u-ofitsialnogo-dilera/ [ http://rus-waist-trainer.ru/page/ajfon-6-kupit-v-moskve-u-ofitsialnogo-dilera/ ] >айфон 6 купить в москве у официального дилера</a> <a href=http://rus-waist-trainer.ru/page/smartfon-samsung-a3-2016-kupit-v-moskve-nedorogo/ [ http://rus-waist-trainer.ru/page/smartfon-samsung-a3-2016-kupit-v-moskve-nedorogo/ ] >смартфон самсунг а3 2016 купить в москве недорого</a> <a href=http://rus-waist-trainer.ru/page/chemodani-plastikovie-na-kolesah-kupit-deshevo-v-moskve/ [ http://rus-waist-trainer.ru/page/chemodani-plastikovie-na-kolesah-kupit-deshevo-v-moskve/ ] >чемоданы пластиковые на колесах купить дешево в москве</a> <a href=http://rus-waist-trainer.ru/page/trelyaj-s-tremya-zerkalnimi-dverkami-kupit-v-moskve/ [ http://rus-waist-trainer.ru/page/trelyaj-s-tremya-zerkalnimi-dverkami-kupit-v-moskve/ ] >трельяж с тремя зеркальными дверками купить в москве</a> http://rus-waist-trainer.ru/page/dvuhkomnatnaya-kvartira-v-moskve-nedorogo-kupit/ [ http://rus-waist-trainer.ru/page/dvuhkomnatnaya-kvartira-v-moskve-nedorogo-kupit/ ]

  Davidhobia | 24.03.2018 04:09:28
 • У мене там, де закінчується шия - з усіх сторін припухло. Лікарі не знають що це і не дають ніяких пояснень.

  Наталія | 10.03.2018 14:40:25
 • Сахарный диабет - это болячка, при котором уровень глюкозы (сахара) в крови слишком высокий. Сахар в организм попадает из продуктов, которые вы едите. Инсулин - это гормон, который помогает сахару пробиваться в клетки, чтобы дать им энергию. При сахарном диабете 1 типа тело перестает вырабатывать лекарство. При диабете 2 вида, который является наиболее распространенным заболеванием, тело нездорового плохо использует инсулин. Со временем обилие сахара в крови возможно повредит зрение, почки и нервную систему. Зарядка и соблюдение индивидуального плана питания могут помочь вам контролировать сахарный диабет. Вы также обязаны  постоянно контролировать уровень глюкозы в крови и пить таблетки, если это назначено врачом. <a href=http://endocrin-patient.com/dieta-diabet-2-tipa/ [ http://endocrin-patient.com/dieta-diabet-2-tipa/ ] >http://endocrin-patient.com/dieta-diabet-2-tipa/ [ http://endocrin-patient.com/dieta-diabet-2-tipa/ ] </a>

  Dinaurbar | 06.02.2018 00:26:53
 • Тисне в грудях з лівої сторони в лежачому положенні

  Оксана | 03.02.2018 19:01:02
 • В интернете много позновательных статей о пикантном положении и роддомах, но они какие-то бестолковые. Недостает наименований перинатальных центров, адресов, советов настоящих врачей. А желательно бы посмотреть свежую информацию, жизненную в этом году – с новейшими технологиями, тарифами и новинками. Безупречно, чтобы вдобавок и полезная информация для будущих и реальных мам. Все это нашла именно здесь. Точно, определенно, с примерами из настоящей жизни, рассказами специалистов. Часто заглядываю на сайт, когда ребенок недомогает. <a href=http://mamatam.ru/a-vam-slabo-nestandartnyj-zarabotok-dlya-beremennyx [ http://mamatam.ru/a-vam-slabo-nestandartnyj-zarabotok-dlya-beremennyx ] >заработок для беременных</a>

  ManyTada | 09.01.2018 07:47:29
 • Круг быль посещения вашего всякий странички сайта фиксируется сервером в т.А потому адаптивные сайты будут веселить в выдаче мобильного поиска более высокие позиции.Если Вы уже успели воспринимать темой создания сайта, то ради Вас не станет открытием первостепенная значимость такого фактора, как юзабилити (то есть комфорт пользования сайтом).Положение ресурса в социальные закладки. <a href=https://vk.com/sozdanie_saitov_rostov [ https://vk.com/sozdanie_saitov_rostov ] >веб студия</a> <a href=https://vk.com/sozdanie_saitov_rostov [ https://vk.com/sozdanie_saitov_rostov ] >создание сайта ростов на дону</a> <a href=https://vk.com/sozdanie_saitov_rostov [ https://vk.com/sozdanie_saitov_rostov ] >заказать сайт</a> И здесь недостаточно нарисовать красивую картинку, надо также подумать об удобстве пользователей, в том числе тех, кто довольно жаловать сайт с мобильных устройств.2) Исполнять сайт на CMS позволительно спешно, который экономит время.Как восстановить копию сайта без бекапаРади того воеже приступить к созданию своего блога, надо купить хостинг и установить снаряженный движок, возьмем, WordPress.

  Max76apete | 06.01.2018 19:09:10
 • Повышающий коэффициентКолыбель рассказал, сколько среди уволенных были и руководители высшего звена.Подытожив мы можем сказать, сколько в Убере вы принадлежите сами себе и всетаки зависит от вас и вашего желания работать.Такси» в список десяти самых скачиваемых приложений ради заказа поездок сообразно требованию (trick on market demand, ROD).«Райдшеринговые сервисы не оказывают услуги по требованию (on require).Действие №2. <a href=https://vk.com/uber.partner.moskva [ https://vk.com/uber.partner.moskva ] >работа в убер такси</a> <a href=https://vk.com/sankt_peterburg.uber.partner [ https://vk.com/sankt_peterburg.uber.partner ] >работа в uber </a> <a href=https://vk.com/uber.partner [ https://vk.com/uber.partner ] >uber ростов на дону</a> Uber, в свою очередь, предоставит абонентам «Мегафона» скидку для первую поездку в сервисе.На данный момент Uber далека от того, для доход прибыль, и инвесторы уже задаются вопросом, случится ли это вместе когда-нибудь.Напомним, Левандовски – бывший товарищ Google.Об этом пишет The Verge.В октябре 2016 года автономный грузовик Uber совершил первую самостоятельную поездку, проехав вокруг 193 км в сопровождении полицейского конвоя.Председатель комиссии Мераа Джоши (Meera Joshi) считает, сколько новость довольно «важным шагом к улучшению заработка водителей машин по найму».

  IvanStund | 11.11.2017 16:32:23
 • Нестача повітря а особливо після вживання кави. Дискомфорт в правій частині грудної клітини! Це серце???

  Галина | 05.08.2017 20:39:02
 • Тьохкає серце і одночасно віддяє в ліву руку, майже як пульсує. Лежачи на лівому боці болить серце і терпне ліва рука.

  Володимир | 31.01.2017 13:07:54
 • Тяжкість і неприємне відчуття в області серця , втома сонливість

  Ірина | 04.12.2016 12:52:21
 • Коле в області серця відає в руку і шию як тягне вени.відчуття страху смерті.що це може бути.дякую

  Наталя | 15.11.2016 20:14:17
 • Болі. В області грудної клітки аобо в області серця під серце рагком прокидаюся смак крові у роті

  Назар | 02.10.2016 19:07:59
 • Вночі тріпотіння серця іце при повному спокою. Маю іхс.стенокардію,але болі під час приступів в руках, аж до долоні

  Ніна | 19.10.2015 17:41:15
 • У меня давления 90/40 родиться слабо и Пече в грубых!

  Илона | 26.09.2015 23:30:42
 • мене іноді поколює вечером у лівій долоні, так коле поцілій руці прямо до серця що це може означати?

  костя | 18.05.2015 20:07:24
 • У мене систематично вночі під час сну виникає оніміння лівої кисті руки.зап"ясття і пальці крім мізинця печуть і болять одночасно. Проходить лише після досить тривалого ходіння. коли лягаю спати, то через 2-3 години починається знову. вдень я відчуваю лише легке печіння у кисті Що це може бути?

  Людмила | 09.10.2014 01:43:53
 • про що свідчить схоплення (корчі) ноги (наприклад після тривалого ходіння, але не тільки) в час коли лежиш на ліжку (переважно на початку такого періоду спокою)

  асс | 30.07.2014 14:15:11
 • дякую.доступно  і зрозуміло.

  лариса | 02.07.2013 09:30:47
 • У мене нормальний тиск, але серце б'ється з більшою силою. Від цього я швидко виснажуюсь. Можливо це стало наслідком фізичних тренувань? І чи можливо це через очний тиск?(лікар сказала,що через роботу за компютером у мене може бути підвищений очний тиск, що призвело до такого наслідку)

  Юрій | 25.04.2012 14:57:31
 • У моєі мами обширний інсульт і вона повністю без свідомості, ніяких рефлексів. що робити.

  МИРОСЛАВА | 10.02.2012 10:04:59
 • Дякую за інформацію

  Віра | 11.01.2012 08:13:12
 • нормально. напишіть щось про людей, які після вдихання вуглекислого газу, які мають серцево-судинні захворювання, погано почуваються

  марія | 18.11.2011 17:49:00
 • Доступно і зрозуміло для мене як пацієнта.

  Анастасія | 26.02.2011 23:04:07
оставить комментарий

CAPTCHA