Прояви серцево-судинних недуг

Прояви серцево-судинних недуг

Симптоми — це прояви захворювання. Нерідко це перші ознаки, які попереджають про якийсь негаразд в організмі. Іноді людина навіть не в змозі точно визначити, в чому річ, однак помічає, що з'явились зміни у стані здоров'я. У деяких випадках лікар знаходить якісь відхилен­ня від норми в аналізах чи в даних обстежень. Зрозуміло, що лише лікар може кваліфіковано оцінити той чи інший симптом. Буває, що першим проявом серцевої недуги може одразу стати інфаркт міокарда. Ретельний пошук причин появи симптомів дає змогу поставити діагноз, тобто виз­начити хворобу, а точний діагноз — основа ефективного лікування.

Як виявляються хвороби серця?

Прояви хвороби (симптоми) — це відчутна зміна в стані здоров'я, яка може свідчити про наявність тієї чи іншої недуги. Іноді прояви недуги — це винятково суб'єктивні відчуття хворого, і сам лікар не може їх вияви­ти.

Лікар покладається на Ваші скарги (опис симптомів) і ставить запи­тання, щоб з'ясувати їхнє значення. Крім того, він шукає зовнішні (об'єктивні) прояви недуги. Суб'єктивні відчуття (скарги) і зовнішні (об'єктивні) прояви — не є самим захворюванням. Просто у такий спосіб наш організм повідомляє про якісь негаразди. Це лише "прямі чи побічні докази", якими користується лікар, щоб виявити причину нездужання, тобто поставити діагноз.

Звичайно, прояви серцевої хвороби турбують людину, тому одним з завдань лікування є їхнє усунення або зменшення. Деякі ліки здатні по­слабити симптоми, однак найліпше лікування — це усунення захворю­вання, що їх спричинює.

Дуже важливо правильно відреагувати на перші (ранні) прояви хво­роби. Водночас не варто зосереджуватись на найменшому нездужанні. Навряд чи це є ознакою важкої хвороби. Напевно, з роками Ви вже на­вчились ігнорувати ці речі.

Однак можуть з'явитись симптоми, що справді свідчать про наявність захворювання. Добре, якщо Ви вже ознайомлені з проявами певної неду­ги і знаєте, що необхідно робити. Наприклад, нежить, біль голови, біль у горлі і кашель свідчать про те, що Ви застуджені. На застуду люди реагу­ють спокійно. Якщо потрібно — приймають знеболювальний засіб або ліки від кашлю. І не завжди звертаються до лікаря.

Та коли якийсь прояв недуги з'явиться вперше або посиляться вже звичні для Вас симптоми, постає питання: а чи не варто звернутися до лікаря? Щоб відповісти на нього, треба подумати ось про що:

1) необхідно вміти розпізнати ті чи інші зміни самопочуття, що можуть виникати за серцевої недуги. Ця книжка дасть Вам потрібні для цього знання;

2) треба з'ясувати, чи не пов'язаний цей симптом із прихова­ним захворюванням. У разі найменшого сумніву бажано проконсультува­тись із лікарем;

3) необхідно вирішити, наскільки терміново потрібна медична допомога. З одного боку, можливо, не варто одразу звертатись до пункту першої допомоги або викликати швидку допомогу, коли Ви відчули ко­роткочасний біль у правій половині грудної клітки. Однак записатись на прийом до лікаря все ж таки варто. З іншого боку, було б нерозумно не звернути уваги на тривалий здавлювальний біль у грудях або напад за­дишки. Можна, звичайно, сподіватись на те, що все це минеться, однак треба негайно звернутись за медичною допомогою, оскільки це може бу­ти проявом інфаркту міокарда.

Немає такої системи або фор­мули, що заздалегідь допомогла б визначити, наскільки вагомим є той чи інший симптом. Той самий симптом (чи симптоми) можуть свідчити у різних людей про різні хвороби; і навпаки, різні симптоми можуть бути зумовлені одним і тим самим захворюванням. Не треба самотужки ставити собі діагноз. Тільки лікар здатний це зробити і призначити лікування.

Вам необхідно найближчим часом відвідати лікаря у таких випадках:

• у Вас вперше виникли якісь зміни самопочуття (симптоми), що нагадують прояви серцевої недуги (див. нижче);

• симптом з часом посилюється;

• зміни самопочуття викликають у Вас занепокоєння або страх;

• симптом не стихає після приймання призначених медикаментів;

• симптом є повторенням того, чим супроводжувалось попереднє серйозне захворювання. Можливо, йдеться про рецидив недуги;

• прояв нездоров'я потребує від Вас негайного обмеження або припинення фізичної діяльності.

Це, звичайно, вельми загальні рекомендації. Багато симптомів, такі як біль у грудях, задишка, втома, набряки ніг, неритмічність скорочень серця, біль у ногах під час ходьби, зміна кольору шкіри, поява виразок, шок, епізоди втрати свідомості або чутливості, порушення зорового сприйняття, коор­динації, мовлення з великою ймовірністю свідчать про захворювання серцево-судинної системи. З цього розділу Ви зможете більше дізнатись про важливі ознаки (прояви) недуг серця та судин.

Бесіда з лікарем

Ваші відчуття (скарги) мають виняткове значення у виявленні захво­рювання серця, і ніхто, крім Вас, не може їх описати. Чим детальніше Ви їх опишете, тим легше буде лікарю Вам допомогти. Лікарі стверджують, що до 90 % діагнозу приховано у Вашій розповіді про те, що Вас турбує. Отже, завдяки чіткому і ретельному опису проявів недуги можна за­ощадити час, гроші і сили, а головне — дати лікарю корисну "інфор­мацію для роздумів" про стан Вашого здоров'я.

Чим точніше Ви схарактеризуєте відчуття та інші відомості (спад­ковість — сімейний анамнез; звички; ліки, які приймаєте тепер або приймали раніше тощо), тим більше буде користі від медичної кон­сультації. Деякі прояви хвороби важко описати, однак треба докласти всіх зусиль, аби передати Ваші відчуття якомога точніше, щоб лікар міг швидше поставити правильний діагноз.

Необхідно заздалегідь подумати, про що потрібно розповісти лікарю. Якщо на прийомі у лікаря Ви будете незібрані, неуважні або будете соромитися, то можна упустити важливі деталі. Якщо ж Ваших описів буде недостатньо для того, щоб поставити діагноз, то лікар почне давати додаткові питан­ня, щоб уявити повну картину того, що з Вами відбувається.

Про що треба пам'ятати, коли описуєте прояви хвороби

Щоб ліпше підготуватись до розмови з лікарем і точніше описати прояви хвороби, варто взяти до уваги наведені нижче питання. Запишіть відпо­віді на них і дайте лікарю.

• Що саме Вас турбує (зокрема, у разі, болю опишіть його характер)?

• Яка локалізація цих відчуттів?

• Наскільки вони сильні?

• Що їх спричинює?

• Раптово чи поступово вони виникають?

• Що може їх послабити або усунути?

• Як давно виникли ці відчуття? Як довго вони тривають?

• Як часто з'являються?

• Чи страждаєте Ви на інші (супутні) захворювання?


Комментарии (0)

Ваш комментарий может быть первым.

оставить комментарий

CAPTCHA