В двох чайних ложках рослинної олії - добова доза вітаміну Е для серця і судин

Як повідомляє сайт www.oleina.ua, рослинні олії важливі для здоров'я.

Фанатичне наслідування гасла "Не хочеш поповніти, не їж жирної їжі!" може не лише не призвести до бажаного результату, але й значно нашкодити Вашому здоров'ю. Дійсно, всі жири (як тваринного, так і рослинного походження) мають досить високу калорійність. Проте жири, у певній кількості, життєво необхідні нашому організму. Наприклад, незамінні жирні кислоти, що містяться в рослинній олії, перешкоджають передчасному розвитку атеросклерозу, тобто закупорці судин. Корисні жири відіграють важливу роль у підтримці імунітету. Зовсім відмовляючись від жиру, Ви завдаєте шкоди своєму здоров'ю!

Залежно від середовища та епохи, жир то наділяли всілякими перевагами, то, навпаки, його намагалися цілком "викреслити" з раціону харчування. На жир вводилися обмеження в системах харчування: у 80-х роках минулого століття жир викликав іраціональний страх, що періодично наганяли мас-медіа: "жир сприяє зайвій вазі, спотворює і страшно шкодить здоров'ю". Інший вислів – "смердіти жиром (салом)" асоціювався з низьким соціальним статусом. У середні ж століття "жирна" кухня була синонімом багатства, насолоди і достатку – тоді говорили: "без жиру немає смаку".

Однак, "правильний " жир може бути синонімом здоров'я. Біологічна реальність полягає в тому, що незамінні жирні кислоти, які містяться в жирах, зокрема, у рослинній олії, є життєво необхідними.


Що необхідно знати про жири?

1. Видимі або приховані?

"Приховані" жири – це ті жири, що містяться у сирі, м'ясі, рибі, кондитерських виробах та горіхах. Вони природно і непомітно входять до складу готових продуктів, тому ми не завжди замислюємося про їх наявність. Дійсно, хто ж буде щораз уважно вивчати етикетку, де вони вказані! А от "видимі" жири Ви бачите безпосередньо, оскільки часто використовуєте їх в процесі приготування їжі. Це, звичайно, олія рослинна, також масло вершкове, маргарин, сметана, вершки, жир яловичий, гусячий, курячий або свинячий, пряжене сало, смалець, шпик і т.п. Ви можете контролювати їх кількість і вибирати за якістю.

2. Тваринного чи рослинного походження?

Тваринні жири - вершкове масло, сметана, сало, смалець, пряжені свинячий, яловичий, курячий та гусячий жири, вершки, риб'ячий жир, а також жир у м'ясі і ковбасних виробах. До них також належать жир у сирах та здобі, кондитерських виробах та морозиві.

Рослинні жири – це добре відомі Вам олії: соняшникова, кукурудзяна, рапсова, соєва, оливова, з виноградних кісточок, арахісова, а також деякі екзотичні: олія авокадо, кокоса, волоського горіха, горіха пекан та ін.


3. Жирні кислоти: насичені, моно- і полі ненасичені

Щодня ми споживаємо з жирами насичені і ненасичені жирні кислоти. Незважаючи на те, що всі з них містять приблизно по 9 калорій на 1 грам, не всі вони відіграють однакову роль у харчуванні людини. Тому варто звертати увагу не тільки на кількість жирів у раціоні харчування, але і на співвідношення жирних кислот. Чим більше насичених кислот, тим твердіший жир, тим більше температура плавлення, тим гірше вони засвоюються організмом.

Кількісну перевагу насичених жирних кислот у складі продукту легко розпізнати. Насичені жири – це жири, що залишаються твердими за кімнатної температури (вершкове масло, тверді сири, жирні м'ясні продукти, свиняче пряжене сало і т.д.). Згідно медичних досліджень, вживання насичених кислот не є обов'язковим, тому що організм сам може виробляти насичені жири з вуглеводів, алкоголю та білків. Насичені жирні кислоти не мають складати більш ніж 1/4 усіх жирних кислот, вживаних з їжею. Однак в Україні традиційно їх споживається значно більше. Надмірне вживання насичених жирів часто призводить до порушення обміну речовин та підвищення рівня холестерину в крові.

Присутність великої кількості ненасичених жирних кислот у продукті обумовлює його рідку консистенцію. Ненасичені жирні кислоти - лінолева, ліноленова та арахідонова – незамінні есенційні жирні кислоти. Незамінними їх називають тому, що вони не синтезуються в організмі людини і повинні надходити в організм разом з їжею, а есенційними (або життєво необхідними) – тому що мають дуже важливе фізіологічне значення. Олеїнова кислота, яка присутня у великих пропорціях в оливовій олії (звідси і назва кислоти), а також у соняшниковій, ріпаковій оліях та у маргаринах не володіє фізичною активністю, але посилює активність линолевої кислоти. В нашому раціоні кількість цих кислот має становити половину всіх жирних кислот, що ми споживаємо з їжею.

Есенційні жирні кислоти регулюють ліпідний обмін, нормальний розвиток організму; обумовлюють стійкість і еластичність кровоносних судин; знижують чутливість до впливу ультрафіолетового і радіаційного опромінення і забезпечують низку інших функцій організму. Коли їх бракує, порушується ліпідний обмін і, як наслідок, розвивається атеросклероз.
Основним джерелом незамінних жирних кислот є рослинні олії!

4. Рослинна олія у продуктах харчування

З усіх продуктів харчування рослинна олія має найбільшу символіічну цінність. Вона поєднує сире з вареним, вона дає життя та придає основний сенс кухні. Вона є надзвичайно важливою для здоров'я. Рослинні олії, до яких безперечно відноситься й соняшникова, входять в велику групу харчових жирів і класифікуються у залежності від сировини, з якої вони були видобуті.

Найбільш поширена в Україні, звісно, соняшникова олія. Добувають її з насіння соняшника. Вміст кислот у ній становить (у %):


- стеаринова 1,6-4,6
- пальмітинова 3,5-6,4
- миристинова до 0,1
- арахідонова 0,7-0,9
- олеїнова 24-40
- лінолева 46-62
- ліноленова до 1

Проте споживачі часто вагаються, що ж обрати - вершкове масло чи рослинну олію? На кухні, безперечно, варто надати перевагу рослинній олії. Щоб компенсувати споживання насичених жирів тваринного походження, які так чи інакше присутні в продуктах харчування, готувати краще з використанням жирів рослинного походження. Якщо в рецепті Вашого блюда вказане вершкове масло, Ви можете замінити його рослинною олією (наприклад, "Олейною") за наступною пропорцією:

100 г вершкового масла = 84 г олії "Олейна" (приблизно 8 столових ложок).

5. Холестерин

Про нього говорять, на нього скаржаться, подекуди лікарі стверджують, що його забагато. Проте, насправді, холестерин – це молекула, що бере участь у харчуванні, ремонті, будівництві і відновленні клітин нашого організму. Холестерин також необхідний для перетравлення їжі: він використовується для утворення солей жовчних кислот. Він необхідний для утворення вітаміну D, дуже цінного для дітей та осіб похилого віку тому, що зміцнює кістки. 2/3 усього холестерину виробляє наша печінка, ще третину ми одержуємо з тваринними жирами. Але перевага тваринних жирів над рослинними у вашому раціоні може створити проблему високого рівня вмісту холестерину, коли він відкладається на стінках судин і потрохи закупорює їх, створюючи усім відомі, холестеринові бляшки. Рослинні ж олії не містять холестерину.

Використовуючи "Олейну", ви можете бути цілком впевнені, що споживаєте продукт, який не містить холестерину.

6. Вітаміни

Вітаміни – це речовини, які необхідні для нормального функціонування нашого організму. Рослинні олії містять такі вітаміни, як А, D, Е, F. Вітамін Е є важливим антиоксидантом, захищає від серцево-судинних захворювань, підтримує імунну систему, перешкоджає старінню та атеросклерозу, впливає на функцію статевих та інших ендокринних залоз, діяльність м'язів, сприяє засвоєнню жирів, вітамінів А та D, приймає участь в обміні білків та вуглеводів. Окрім того, вітамін Е покращує здатність до запам'ятовування, так як безпосередньо захищає клітини мозку від вільних радикалів. Вітамін Е – притаманний соняшниковій олії, ще називають "вітаміном краси". Вітамін F також необхідний організму, так як його дефіцит негативно впливає на слизову оболонку шлунково-кишкового тракту, стан судин, призводить до хронічних хвороб печінки та артриту. Правда, саме соняшникова олія містить лише частину цього вітаміну (гліцериди лінолевої кислоти).


Порада: 2 чайні ложки, наприклад, олії "Олейна", покривають денну потребу у вітаміні Е.

Комментарии (0)

Ваш комментарий может быть первым.

оставить комментарий

CAPTCHA